Motiivi siivoustyöhön...

Mikä on se todellinen MOTIIVI tehdä juuri siivoustöitä, eihän sitä tee intohimosta kukaan..!!!

Miettikää hei kaikki siivousalalla olevat, miksi te teette JUURI TÄTÄ TYÖTÄ muuten kuin pelkästä rahasta!


MIKSI KUKAAN TEKISI TÄTÄ PASKADUUNIA MUUTEN KUIN PAKOSTA???!!!!!
11694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

muuten voi tehdä kuin pelkästä rahasta :D, kyllä nyt vitsin murjasit. Minä tykkään työstäni ja olen KOULUTETTU, minulla sattuu olemaan hyvä työpaikka ja hyvä palkka. Narisijat ovat yleensä kouluttamattomia ja huono palkkaisia.

Äänestä
  • Miksi olet kouluttautunut tälle alalle?

    Äänestä

  • Siistixi kirjoitti:

    Miksi olet kouluttautunut tälle alalle?

    yrittäjä, turvasin koulutuksella työpaikkani. Eläkeikä lähestyy joten minulla on nyt asiat hyvin, toki myös pidän työstäni ja osaan sitä parhaiten tehdä.

    Äänestä

Teen siivoustyötä siksi etten vielä toistaiseksi puuttuvan koulutuksen takia pääse mihinkään muualle töihin. Teen tätä mielummin kuin kaupan kassan tehtäviä, sillä pääni ei kestäisi hankalia asiakkaita ja "piip" ääntä montaa tuntia :) Tuntipalkka saisi olla suurempi kautta linjan, mutta toisaalta joustoa työnantajan puolelta löytyy kiitettävästi esim. opiskeluihin liittyen. Jos ei haittaa TES-rikkomukset ja laittomuudet, kiire, huono työilmapiiri jne niin ihan ok hommia! :]

Äänestä

Hei, vastaanpa nyt vaikka taidat olla provo! :)

Minä käyn siivoustyössä koulun ohella, opiskelen siis yliopistossa ja teen osa-aikaista siivoustyötä muutamana iltana viikossa. Siivoustyö on minusta hienoa, kun siinä todella tuntee tekevänsä työtä. Mulla on kasvanut kunto ihan jumalattomasti sinä aikana kun olen työskennellyt siivoojana. Työ on monipuolista, verrattuna esim. todella kuivaan ja tylsään toimistotyöhön, jota olen myös tehnyt monena kesänä. Työskentelen lähinnä yksin, joten en voi valittaa ikävästä ilmapiiristäkään, mutta siivouskohteissa olevat ihmiset ovat aina tosi ystävällisiä ja tervehtivät. Työnantajani on todella mukava, pitää kiinni työehtosopimuksista, maskaa palkan ajallaan ja minusta palkka on siihen nähden, etten ole koulutettu jne. tosi hyvä. Minulla ei ole mitään huonoa sanottavaa työstäni siivoajana. Samaa en voi sanoa ikävä kyllä alasta, jota varten olen opiskellut nyt 4 vuotta yliopistossa ja johon valmistun pian. Onneksi on siis siivoustyöstä kokemusta nyt niin voin vaikka jatkaa sitä jos siltä tuntuu :)

Äänestä
  • minä ajattelen juuri samoin. voisin tehdä muutakin työtä, mutta pidän siivouksesta paljon, asiakkaista-ihmisistä-elämästä. :) kiva, kun joku toinenkin jakoi ajatukseni:)

    Äänestä

  • vastaus:) kirjoitti:

    minä ajattelen juuri samoin. voisin tehdä muutakin työtä, mutta pidän siivouksesta paljon, asiakkaista-ihmisistä-elämästä. :) kiva, kun joku toinenkin jakoi ajatukseni:)

    Minä ainakaan en tekisi mitään työtä, ihan sama onko siivousta tai mitä vaan.
    Jos sais jonkunlaisen kansalaispalkan millä eläis, en taatusti yrittäis hakea töitä.
    Pakko se jotain on hommailla, kun kukaan muuten mitään maksa.
    Työ kun työ, yhtä vastenmielistä kaikki. (myös puutyö)

    Äänestä

rakkaus työtä kohtaan :)
Olen jo lapsena päättänyt, että tätä tulen tekemään isona. Siivoustyö on yksi tärkeimmistä töistä yhteiskunnassa, ilman ammattitaitoisia siivoojia eivät suurkeitiöt, leikkaussalit, koulut ym toimi. Ja kun mietitään, millaisessa sikalassa kaikki asuisimme ilman siivoojia ^^
Parhaillaan opiskelen siivoustyönohjaajaksi, takana laitoshuoltajan ammattitutkinto, jota edelsi toimitilahuoltajan tutkinto.
Se palkka ei ole se motivaatio, vaan oman kädenjäljen ja ammattitaidon näkyminen kun työ on tehty.

Äänestä

Raha...
Ilman rahaa en tekisi minkäänlaista työtä toiselle.. eli motiivina työntekoon on pelkkä raha.

Äänestä

Minä kyllä ainakin tykkään tosissaan työstäni. Tämä työ on mulle juuri sopiva siinä saa työskennellä yksin ja työn jäljen näkee heti. Olen myös kouluttautunut ihan vapaaehtoisesti alalle, en siis ole käynyt mitään työvoimatoimiston pakko koulutusta. En voisi edes kuvitella tekevänä muuta työtä.

Äänestä
  • En voisi olla suorassa asiakaskontaktissa kokopäiväisesti, en ikänä istua paikallani toimistossa heittelemässä kirjaimia bittiavaruuteen, taikka johtajan pöytälaatikkoon. Siivotessa saan tehdä oman mielen mukaan, omaan tahtiin, eikä muiden naamoja tarvitse katsella. Oman työn jäljen näkee. Mulla on hyvä työpaikka ja hyvä palkka. No complaining.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietin itsekin... kirjoitti:

Mikä on se todellinen MOTIIVI tehdä juuri siivoustöitä, eihän sitä tee intohimosta kukaan..!!!

Miettikää hei kaikki siivousalalla olevat, miksi te teette JUURI TÄTÄ TYÖTÄ muuten kuin pelkästä rahasta!


MIKSI KUKAAN TEKISI TÄTÄ PASKADUUNIA MUUTEN KUIN PAKOSTA???!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu