Yskittää sisälle palatessa?

Kyselevä

Mietin, että onko muilla sellaista allergiaoireilua, että ulkoillessa jne on vielä ihan ok olo, mutta
takaisin sisälle palatessa alkaa yskittää/silmät oireilla?

6

1649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Itsellä homealtistus päällä ja samat oireet, ulkona helpottaa =(

      • ihmettelen vaan...

        Oireita silmiin tulee myös muuall, kuten vaikka kauppakeskukseen ulkoa sisälle mentäessä jne... ja kun nyt oli sateiset ilmat kunnolla, niin koko pääsiäiseen ei ollutkaan sitten oireita... ja oireet ovat olleet vasta 3 viikkoa, ja olen asunut samassa asunnossa 1,5 vuotta. Ilmeisesti noin 3 viikkoa sitten alkoi tuo siitepölysysteemi ulkona ensin tuulen mukana ja nyt sitten täälläkin kukkien... .eli mietin vielä sitä, että onko tosiaan kyseessä home sisällä....?

        Siitäkin on kyllä kokemusta ja samantyyppistä oireilua... mutta mietityttää tämä ajankohta ja oireiden äskettäinen alkaminen. Olen altistunut aiemminkin siis homeelle ja ihmeellistä, ettei yli vuoteen ole tässä kämpässä mitään ollut ja sitten yhtäkkiä on..??


      • .,
        ihmettelen vaan... kirjoitti:

        Oireita silmiin tulee myös muuall, kuten vaikka kauppakeskukseen ulkoa sisälle mentäessä jne... ja kun nyt oli sateiset ilmat kunnolla, niin koko pääsiäiseen ei ollutkaan sitten oireita... ja oireet ovat olleet vasta 3 viikkoa, ja olen asunut samassa asunnossa 1,5 vuotta. Ilmeisesti noin 3 viikkoa sitten alkoi tuo siitepölysysteemi ulkona ensin tuulen mukana ja nyt sitten täälläkin kukkien... .eli mietin vielä sitä, että onko tosiaan kyseessä home sisällä....?

        Siitäkin on kyllä kokemusta ja samantyyppistä oireilua... mutta mietityttää tämä ajankohta ja oireiden äskettäinen alkaminen. Olen altistunut aiemminkin siis homeelle ja ihmeellistä, ettei yli vuoteen ole tässä kämpässä mitään ollut ja sitten yhtäkkiä on..??

        viiveellä(ks.oiretesti) ja kv-homemyrkyt, kv-homeantibiootti tuhoavat noita limakalvojen probiootteja(mh-bakteereita) jonka takia immuunipuolustus heikkenee, josta taas seuraa se, että allergisoidut herkemmin ja reagoit ulkohomeille, siitepölylle, jne. Tee tuolta linkistä "immuunipuolustusmittari" niin tiedät missä mennään. Ja ota nuo probiootit käyttöön joka tapauksessa.
        http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kolme_vaikutukseltaan_tarkeinta_bakteeria.html
        .
        Voihan olla että asuntosi on ollut vasta kolme viikkoa kv-hometoksiinin saastuttama ja senhän "saat kiinni", kun seuraat oirekehitystäsi-jos kämppäsi on homeessa, niin oireet tulevat lisääntymään.

        Niin ulkona kuin sisälläkin on luonnostaankin hometta joka kuivana ei ole ongelma.

        Toinen keino saada homealtistus selville, on keuhkojen BAL-huuhtelu sairaalassa. Tuo oiretesti on helpompi tehdä ja se on pelottavan tarkka, kun opit sitä käyttämään.


    • Hypätään silmille

      Koiraa tai kissaa taikka muuta lemmikkiä on kohdannut turhaan kuolemansa,perheissä joihin on syntynyt luultu allerginen vauva,jonka oireet ovat myöhemmin todettu muusta johtuvaksi? Jopa terveyskeskuksissa lukee:" Tulethan tuoksutta?" Kai jokainen joltain tuoksuu,kuka kakalta,kuka senlisäksi viinalta,ja jotkut partavedeltä ja hajuvesiltä,mitä joskus arvostettiin silloisessa sivistysmaassa.Nyt liikehditään sosiaalitoimistojen- ja työpaikkojen perään on sivistyskin senkaltainen.Voisitte täsmentää,mitä tuksuillanne tarkoitatte? Tuskin itsekkään pelkästään ruusukimpuilta tuoksu?Olette kuin lampaat mäkättämässä,puuttumatta suurimpaan saastuttajaan,liikenteeseen.Rautalangasta vääntämättä,se saastuttaa monella tavalla jos teidän kursseillanne on ikinä puhuttu?Ette uskalla vaatia liikenteen uudelleen järjestelyä,sensijaan että puututte kilvissänne asiakkaidenne yksityis asioihin hygieenisyys ja terveys-asioissa.Ellei teitä miellytä hajuvetemme taikka partavetemme,voitte ostaa asiakkaillenne tuotteet jotka miellyttävät teitä,niin testaamme,onko niistä mihinkään?Ehkä navettatöihin,jos lehmät hyväksyvät tuotteenne ja lypsävät paremmin?

      • Oikeus tuoksua hyväl

        Hyvin kirjoitettu, kai se on sitten parasta sitten tuoksua niille luonnollisille aromeille, paskalle, hielle tms. Ainakin näiden hajustehysteerikkojen mielestä, joo en tule tuoksutta, se on henkilökohtainen oikeuteni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe