Kannattaako masentuneen ihmisen hankkia lasta? Tai tehdä abortti pitkäaikaisen masennuksen takia?
masennus ja lapsen hankita.
diidiidi
3145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
.. pitäisi olla ainakin hyvin tarkkaan. Sitten se toinen vanhempi valmis kantamaan enemmän vastuuta ja lisäksi olisi hyvä, jos olisi muitakin vastuun kantajia: isovanhemmat, tädit, sedät enot, hyvät ystävät, kummit.
Noihin vastauksiin en toivo kenenkään sanovan kyllää tai eitä. Ratkaisuhan riippuu täysin siitä, millainen masennusmuoto on kyseessä, ja miten on oppinut itse elämään asian kanssa. Joku tuntee olevansa kykenevä hoitamaan oman lapsensa, kun taas toinen ei. Abortin suhteen ehkä kannattaa olla varovainen juuri sen suhteen, ettei taas myöhemmin ajattele ratkaisun olevan väärä. Eli;kannattaa miettiä asiaa niin, että on varma ratkaisustaan, ja että voi seisoa päätöksensä takana, oli ratkaisu sitten mikä tahansa. Tämä on hyvä tapa itse selvitä elämästä.
Ehkei ole kaikkein suositeltavinta tarkoituksella ruveta tekemään lasta jos masennus on vaikeassa jamassa, mutta jos lapsi on jo aluillaan, niin mikään vääryys ei ole lasta myöskään pitää. Hyvällä tukiverkolla heikompikin ihminen on kykenevä pitämään huolta jälkikasvustaan, vaikka helpoksi sitä en väitä.
Toivottavasti tästä ympäripyöreästä vastauksesta jäi jokin ajatus selväksi, eli: tilanteen mukaan!
lasten hankkiminen on ylimainostettua.terveillekin.itse masennuin lapsen hankinnan seurauksena.