Westielle pennut

Sinna 2v

Hei! Minulla on toukokuussa 2 vuotta täyttävä westietyttö. Koirani on rekisteröity ja täysin terve. Nyt olen ajatellut teettää koirallani pentuja. Mitä minun tulisi ottaa huomioon ja miten valmistauduttava ennen kun rupean teettämään pentuja koirallani? Olen kiitollinen kaikista neuvoista! Pentujen tekoon tarvitaan tietenkin terve, rekisteröity ja astutuskelpoinen westiepoika, joten jos joku westiepojan omistaja olisi kiinnostunut asiasta niin ottaisi yhteyttä. Asun Espoossa ja toivoisin westiepojan asuvan n. 150:n säteellä pk-seudusta.
Yhteydenotot mieluiten s-postilla: [email protected]

5

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      ihan ekana kannattais lukea jalostuksen tavoiteohjelma, siinä ei liene kriteereinä pelkästään että on rekattu ja rokattu ;).

      Ja yleensä aina suunnitellaan nartulle sopiva uros, se ei sitten aina ole se lähin tai kilometrien säteellä asuva, jalostuksen tavoite ei ole vain kannan määrän lisääminen. Tutki ja tutustu, tee vähän töitä asian eteen, niin kuin kunnon kasvattajat tekevät.

      • huhuhuhuh

        porukkaa tällä palstalla, älä välitä aloittaja..


      • sinna 2v
        huhuhuhuh kirjoitti:

        porukkaa tällä palstalla, älä välitä aloittaja..

        Mä en oikein tajunnut tota ekaa vastausta! No varmaan näin on!
        Jos vastaatte niin asiallisia vastauksia kiitos!!!!!!!


      • näin me teemme

        mä en tajunnut noita muita vastaajia jotka ei käske välittää asiallisesta vastauksesta, siinä kun kerrottiin miten ne toimii jotka kasvattaa ja haluaa viedä rotua eteen päin, yrittäen välttää esim. perinnöllisiä sairauksia tai toistaa koirassa mahdollisesti olevia virheitä.

        Joten aloittaja, noteeraa vaan ne neuvot äläkä noita ruinuttajia.


    • westien omistaja

      Olen kyllä ensimmäisen vastaajan kanssa samoilla linjoilla, että aloittajan kannattaisi tutustua ensin alkuun westien jalostuksen tavoiteohjelmaan (JTO), joka löytyy mm. Westiekerhon sivuilta (www.westiekerho.fi), sekä KoiraNETistä. JTO on laadittu, jotta rodun kasvattajille olisi yhteisen ohjenuorat takaamaan tulevienkin sukupolvien rodunomaisuus ja monimuotoisuus, sekä terveys mahdolisuuksien mukaan.

      JTO määrittelee mm. tietyt vähimmäissuositukset jalostukseen käytettäville koirille (näyttelytolokset, silmä- ja polvitarkastukset). Westie ei ole ns. PEVISA-rotu, joten nämä ovat vain suosituksia, muttei niitäkään ole kirjattu kenenkään kiusaksi vaan rodun parhaaksi ;)

      JTO:aan tutustumisen lisäksi suosittelisin aloittajaa keskustelemaan oman koiransa kasvattajan kanssa mahdollisista pennutussuunnitelmista, sillä koirasi kasvattajan luulisi olevan sinun koirasi suvun ja sen heikkouksien paras asiantuntija, koska on tuon yhdistelmän päättänyt toteuttaa. Häneltä voisit saada neuvoja parhaan mahdollisen yhdistelmän löytämiseen, jotta sinun koirasi pennuilla olisi parhaat mahdollisuudet terveeseen elämään (ei samoja sukurasitteita molemmista suvuista jos mahdollista).

      Koirasi kasvattajalla on tietenkin myös kokemusta oman narttunsa astuttamisesta, tiineysajan vaatimuksista, synnytyksestä sekä pentujen hoitamisesta niiden varhaisimmissa elämänvaiheissa. Kuka olisikaan parempi neuvonantaja oman ensimmäisen pentueesi kanssa? Olettaen siis tietysti, että koirasi kasvattaja on toiminut vastuullisesti.

      Hyödyllistä tietoa ihan kaikesta koirien kaasvatukseen ja jalostukseen liittyvästä (sitähän sen yhdenkin pentueen tekeminen on tai ainakin pitäisi olla) saa Kennelliiton Kasvattajan peruskursseilta, mutta mikään kirjatieto ei tietenkään korvaa komuksen mukanaan tuomaa varmuutta, jota voit ammentaa joltain tutulta kasvattajalta. Kaikki kun ei aina mene niin kuin toivotaan tai kirjoista voi lukea. ikäviä yllätyksia voi tulla myös hyvin ja huolella suunnitellut pentueen kanssa.

      Niin monta asiaa pitäisi ottaa huomioon nartun, oli rotu mikä tahansa, pennuttamisessa, että jätän sen suosiolla muille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      72
      5808
    2. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      85
      4145
    3. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      91
      3597
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      116
      3001
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      71
      2528
    6. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      111
      1956
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      43
      1854
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1475
    9. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      108
      1446
    10. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1428
    Aihe