Tehokkain hoito

8v kuolemasta

Veljeni kuoli masennukseen kahdeksan vuotta sitten. Muistan silloin etsineeni kaikki mahdolliset hoitokeinot, joista viimeisen lääkäri tyrmäsi useasta vetoomuksesta huolimatta. Kuukausi siitä veljeni oli jo kuollut. Sen jälkeen lääkäri ei vastannut enää edes puheluihin tai halunnut käydä minkäänlaista kommunikaatiota. (säilyipähän ammattiylpeys, olisihan se ollut kamalaa jos maallikon ehdotus olisi toiminut)

Tuo ei sinänsä ole olennaista, mutta jostain syystä en ole koskaan aiemmin kysynyt, onko kukaan käyttänyt kyseistä hoitomuotoa ja toipunut. Silloin lukemieni tutkimusten mukaan jopa yli 80% vakavista masennuksista, joihin lääkehoito ei enää tehoa, parantuu kyseisellä menetelmällä. Ja mistäkö puhun, se kulkee nimellä sähköshokkihoito, jolla lienee totuutta pahempi maine.

Ymmärtääkseni hoitomuoto tekee pysyviä muutoksia hermoratoihin, neuronien välisiin kytkentöihin, minkä vuoksi sen haitallisia vaikutuksia pelätään. Toisaalta, jos vaihtoehtona on itsemurha, mitä väliä on eettisyydellä?

Kysymykseni siis kuuluukin, onko kellekään tehty sähköshokkihoitoa ja mitkä ovat kokemukset?

3

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AP

      Hups, tuli väärälle palstalle. Pahoittelut siitä. Noh, saapi vastata silti :)

    • Yh

      Olin itse masiksen takia osastolla ku vierutoveri kävi läpi sähköshokkihoidon masennuksen ja unettomuuden takia. kuulin jälkeenpäin että oli olo kohonnut huimasti.
      Itselläni on migreeni niin moisesta hoidosta ei keskustella.

      • oli joo

        Myös mun huonekaveri sähkoshokkihoidossa. ilmeisesti auttoi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      371
      2888
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      66
      2314
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1969
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      78
      1646
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1562
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1179
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      975
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      11
      968
    10. 40
      844
    Aihe