saunalahden adsl+

olen ajatellu vaihtaa elisan 512/512kbit/s saunalahden 1 Mbit/s / 512 kbit/s.onko kellään kokemuksia saunalahden liittymästä kannattaako vaihtaa?
4841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saunalahti toimii elisan verkossa.

Miksi hemmetissä edes mietit vaihtoa.

Äänestä

"Tietokoneen Isp-tutka seuraa valtakunnan Internet-operaattorien tilaa herkeämättä. Mittausohjelma noutaa www-dokumentteja ympäri maailman, ja kertoo miten tiedonsiirto on sujunut. Siirtonopeudet ilmoitetaan yhden päivän, viikon ja kuukauden liukuvina keskilukuina. Kunkin palveluntarjoajan suoritusta voi verrata koko testiryhmän keskitulokseen."

"Uudistettu Isp-tutka ottaa selvää, miten palveluntarjoajat selviytyvät ftp-liikenteestä. Testissä lähetetään ja vastaanotetaan suuria tiedostoja maailman halki. Mittausalueet kattavat maapallon kolkat aina kotimaan tanhuvilta Oseanian perukoille saakka."

"Tulokset esitetään kilobitteinä sekunnissa (kbps) ja se esittää mittaustulosten mediaania. Mediaani on piste, joka jakaa aineiston kahteen yhtäsuureen osaan. Mitä lähempänä mediaani on kunkin liittymän teknistä ylärajaa, sitä nopeampi yhteys on."

"Liittymien nimellisnopeudet:
Elisa, Netsonic ja Sonera 2M/512k adsl
Muut 2.3M sdsl"

"Www-selailun nopeus
Maanantai 12.04.2004 ISP-Tutka
Maailmanlaajuinen www-selailun nopeus viimeisen seitsemän vuorokauden mittaustulosten liukuvana keskiarvona."

(piirroskaaviota ei pysty liittämään, tässä tiivistelmä)
------------------------------------------
Palvelut nopeusjärjästyksessä, nopein ensin.
1. Finnet
2. Saunalahti
3. Netsonic
4. Song
5. Elisa
6. Sonera

------------------------------------------



Ftp-tiedostonsiirron nopeusvertailussa tilannne
(piirroskaaviota ei pysty liittämään, tässä tiivistelmä)
------------------------------------------
Palvelut nopeusjärjästyksessä, nopein ensin.
1. Finnet
2. Saunalahti
3. Song
4. Sonera
5. Netsonic
6. Elisa

------------------------------------------


Lähde: http://www.tietokone.fi (vain tilaajille)

Yhteenveto: Eli ulkomaille surffailessa ei nopeudessa ollut käytännössä eroja, kotimaisilla sivustoilla liikennöidessä Finnet ja Saunalahti olivat parhaat.

Näin siis ainakin TEORIASSA. Käytännön kokemuksia olis kiva kuulla.

Äänestä

kesti kauan (2kk) mutta muuten ollut tyytyväinen
Saunalahden 512/512-liittymään, katkoksia tai muuta häikkää ei ole ollut. Ja onhan se 3 Eur halvempi kuin Elisa ja tuo nopeampi on jo 5 Eur halvempi kuin Elisalla.

Äänestä
  • Itselläkin ollut saunalahden 512 yhteys nyt kaksi vuotta, ja juuri yhtään katkosta ei ole ollut. Nopeus on todellakin kohdallaan ja pingit erittäin alhaiset. Tuossa avauksessa tosiaan tahtoo mennä tuo 6 vk, kun Elisalla on lupa vitkutella sen aikaa ennen linjan avaamista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


adsl+ kirjoitti:

olen ajatellu vaihtaa elisan 512/512kbit/s saunalahden 1 Mbit/s / 512 kbit/s.onko kellään kokemuksia saunalahden liittymästä kannattaako vaihtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu