Brian Mayn väitöskirja

Kauppatiet. tri

Luin sitten viimeinkin läpi tuon Brianin väitöskirjan viime viikolla.

Ihan hyvä väitöskirja tämän päivän tasoon suhteutettuna. Mutta mielenkiintoisinta oli että Brian ei käytännössä ollut kirjoittanut mitään uutta, eikä tehnyt mitään uusia mittauksia, kokeita tai testejä aineistoonsa, jonka hän oli kerännyt vuosina 1970-74, eli sama käsikirjoitus mikä vuonna -74 ei riittänyt väitöskirjaksi, meni kevyesti läpi vuonna 2007.

Ei sinänsä mikään yllätys, väitöskirjojen taso ja tohtorien vaatimustaso on romahtanut 30 vuodessa niin suomessda kuin maailmallakin, joten Brian sai ihan täysistä ansiosta tohtorin hatun nyt, mutta samoilla ansioilla se ei olisi irronnut 30 vuotta sitten.

4

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      "Ei sinänsä mikään yllätys, väitöskirjojen taso ja tohtorien vaatimustaso on romahtanut 30 vuodessa niin suomessda kuin maailmallakin, joten Brian sai ihan täysistä ansiosta tohtorin hatun nyt, mutta samoilla ansioilla se ei olisi irronnut 30 vuotta sitten."

      Mitenköhän on vaikuttanut tuohon hatutukseen se että kerrankin laitoksella on ollut tilaisuus saada edes etäisesti mediaseksikäs persoona kataloogiinsa?
      Brian Mayltä olisi varmaan hyväksytty puhelinluettelokin väitöskirjaksi.

    • SoBro

      Itse en ole lukenut sen paremmin valmista väitöskirjaa kuin vuoden '74 luonnostakaan (mistä sinä sen olet käsiisi saanut?), enkä edes 70-luvun alussa julkaistuja artikkeleja, sen verran kauas omasta alasta tuo tutkimus menee, mutta Brianin Soapboxista, haastatteluista, biografioista ym. olen saanut sen käsityksen, että väikkäri jäi viimeistelyä vaille valmiiksi, eikä Brian edes yrittänyt sitä tuolloin läpi saada. Nyt kun eläkeläisellä oli vihdoinkin aikaa, käsikirjoitus tuli hiottua julkaisukuntoon.

      Ja kun universitysta tulee tulosta tekevä multiversity, jossa määrä on laatua tärkeämpi kriteeri, taso laskee vääjäämättä. Kai kauppatiet. tri tämän tietää? ;)

      • Kauppat. tri

        En ole saanut käsiini alkuperäistä käsikirjoitusta, mutta kirjassa selostetaan mitä on tehty ja milloin.

        Kirjan lainasin yliopiston kirjastosta.

        Tiedän kyllä että nykyään tehtaillaan tohtoreita koska yliopisto saa niistä rahaa.

        Pahin moka kirjassa oli Brianin väite siitä että tietty julkaisu oli julkaistu vuonna 1983 "samaan aikaan kun kiersin bändini Queenin kanssa etelä-amerikassa". Vuonna 1983 Queen ei kiertänyt missään, eli viittaus oli väärin ja muutenkin ihan turha väitöskirjassa.


    • Satunnainen fanittaj

      Olisiko linkkiä ? Tutustuisin mielelläni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      212
      23080
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      99
      16651
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      297
      15486
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      151
      10677
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9610
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      35
      8208
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      31
      8182
    8. 237
      6742
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      200
      6385
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5973
    Aihe