Halvan punapisteen "ominaisuus"

ssssam

Joo elikkä minulla on ollut piekkarissa ja nykyisin gamo hunter 1250:ssä sellainen halpa (merkkiä en muista) rd 1x40 punapistetähtäin. Muuten se on jopa tässä gamossa pitänyt säätönsä kohdallaan mutta ärsyttävintä tässä on se että sitä kiikaria on katsottava juuri oikeasta kohdasta tai piste ei ole keskellä. toisinsanoen kun tähdätessä vähän muutat pään asentoa niin piste vaeltaa samaan suuntaan kuin viet silmää.. Ampuminen silti onnistuu kun on tarpeeksi pitkää harjoitellut ja kohtalaista kasaa syntyy. Silti uskon että tämä pisteen vaeltaminen aiheuttaa hajontaa koska eihän sitä silmää sataprosenttisen samaan kohtaan voi saada, etenkin jos vähän nopeammin on tähdättävä. Kiikarin säätäminenkin on melkoista työtä kun vaikka pelkästään sivusäätöä tehdessä saattaa pisteen korkeussäätökin muuttua. Kysymys kuuluisikin että onko tuo pisteen vaeltaminen mukana myös "oikeissa" ja kalliimmissa punapistetähtäimissä läsnä? Onko tämä pisteen vaeltaminen nyt sitä parallaksivirhettä?

4

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parallaktinen aktio

      "kun tähdätessä vähän muutat pään asentoa niin piste vaeltaa samaan suuntaan kuin viet silmää"

      Parallaksilta tuo kuulostaa, mutta oletko varma että aseen piippu ei liiku samalla? Jos ase on tuella liikkumattomana ja katsot tähtäintä ensin keskeltä ja sitten hiukan sivusta, niin liikkuuko piste silloinkin maalin suhteen sivusuunnassa?

      • ssssam

        Joo, testasin irroitettuani kiikarin ja laitoin sen pöydän kulmalle. sitten siitä katselin läpi ja liikutin silmää niin piste liikkuu lähemmäs reunaa silmän mukana ja muuttuu hieman röpöiseksi. Yksi konsti onkin tähdätessä ollut ottaa asento niin että piste näyttää terävimmältä. SIlloin luullakseni kaiken pitäisi olla kohdallaan. Silti ärsyttävä ominaisuus.


      • ssssam
        ssssam kirjoitti:

        Joo, testasin irroitettuani kiikarin ja laitoin sen pöydän kulmalle. sitten siitä katselin läpi ja liikutin silmää niin piste liikkuu lähemmäs reunaa silmän mukana ja muuttuu hieman röpöiseksi. Yksi konsti onkin tähdätessä ollut ottaa asento niin että piste näyttää terävimmältä. SIlloin luullakseni kaiken pitäisi olla kohdallaan. Silti ärsyttävä ominaisuus.

        Että kokeillessani kiikaria pöydällä otin eräästä seinän yksityiskohdasta kiintopisteen ja tähtäimen piste liikkui myös "seinällä".


    • Yksi harrastaja

      Just testasin tuota omaa halpaa punapiste tähtäintä. Eli asetin tähtäimen pöydälle ja kohdistin sen seinään, n. 4 m päähän. kun pisti näkyy melko keskellä aluetta, niin pisteen paikka muuttuu vain muuteman millin seinällä. Kun piste alkaa näkyä suht reunassa, on virhe jo maksimissaan noin 4 cm. Eli virhe on maksimissaan 1 cm/m. Eli jos pienoiskiväärillä ampuu 50:stä, on maksimi heito noin 50 cm.

      Jos pysytään suht keskellä aluetta, on heitto ehkä luokkaa 50 mm suuntaansa. Omalla tavallaan hauska laite tuo punapistetähtäin on, mutta ei tuollaisella halppis versiolla voi tarkkuutta ampua. Parempi on käyttää avotähtäimiä. liikkuvaan kohteeseen tuo sitten saattaisi olla jo parempi kuin avothtäimet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe