Elikkäs milläs momentilla ootte kiristäny alumiinvanteet kiinni ja paljonkos laitetaan painetta renkaaseen aluvanteilla?
momentti ja paineet
5
481
Vastaukset
momenntti henkilö auton 110 :) mutta tuota ei pysty sanoon painet kun ei tiedä rengas kokoo mutta älä missään tapaukses mene auton ohjeiden mukaan laittaan jos kokos on jotain 205-55-16 lähistöllä niin 2.4/2.6 noitten väliil kun pistät ok..
- 6+20
315/80 22.5 kiristys 7 kg paineet 8 kg aluvanteelle
- krnd
6+20 kirjoitti:
315/80 22.5 kiristys 7 kg paineet 8 kg aluvanteelle
Henkilöautossakin laitetaan kiinni 10-15kg iten k-a:ssa pysyy 7 kg??? ja paineet riippuu siitä onko edessä vai vetävissä.
- KOgrdio
krnd kirjoitti:
Henkilöautossakin laitetaan kiinni 10-15kg iten k-a:ssa pysyy 7 kg??? ja paineet riippuu siitä onko edessä vai vetävissä.
Riippuu myös akselilla lepäävistä massoista.
Ja ihan hauskaa teidän nuo yksiköt. Kilo on massan yksikkö.. Sitä ei siis voi syödä, sillä ei voi kiristää pultteja eikä sillä voi ajaa. Ilmeisesti tarkoitatte leikkisästi, että metrin vääntövarren päähän pistetään jokin massa, mikä aiheuttaa _painon_ minkä yksikkö on newton, ja kun pituutena on se metri, tulee siitä newtonmetrit. Ihmettelen vaan miksei voi puhua asioista SI-järjestelmän yksiköillä. Ei ne niin vaikeaselkoisia ole, melkeinpä päinvastoin. - ...nussintaa
KOgrdio kirjoitti:
Riippuu myös akselilla lepäävistä massoista.
Ja ihan hauskaa teidän nuo yksiköt. Kilo on massan yksikkö.. Sitä ei siis voi syödä, sillä ei voi kiristää pultteja eikä sillä voi ajaa. Ilmeisesti tarkoitatte leikkisästi, että metrin vääntövarren päähän pistetään jokin massa, mikä aiheuttaa _painon_ minkä yksikkö on newton, ja kun pituutena on se metri, tulee siitä newtonmetrit. Ihmettelen vaan miksei voi puhua asioista SI-järjestelmän yksiköillä. Ei ne niin vaikeaselkoisia ole, melkeinpä päinvastoin.Kilo on etuliite, joka tarkoittaa kerrointa tuhat. Se voi esiintyä minkä tahansa yksikön edessä, esim. kilometri, kilovoltti, kilopascal...
Massan SI-järjestelmän mukainen yksikkö on gramma. Kilogramma = 1000 grammaa. Newton taas on _voiman_ yksikkö. Käsitettä paino, ei SI-järjestelmä taida edes tuntea.
Jos vaadit muilta SI-yksiköiden käyttöä, olisi suotavaa että itsekin hallitset ne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666