Perustussuunitelman hinta?

qwertyqwertyqwerty

L-mallinen talo olisi tarkoitus rakentaa, huoneistoala noin 160m2. Maaperätutkimus tilattu, seuraavaksi haetaan perustussuunitelman laatijaa. Paalutus on todennäköistä mikä varmasti nostaa perustussuunnitelman hintaa.

Puolituttu diplomi-insinööri lupasi tehdä suunnitelman reilulla 2 000 eurolla, joka minusta kuulostaa ylihintaiselta. Tämä insinööritoimisto sijaitsee pohjoisessa, itse talo tulee Lounais-Suomeen.

Mikä olisi tällaisen talon perustussuunnitelman karkea hinta-arvio teidän mielestänne?

Kannattaako talopakettitehtaalta yrittää saada perustussuunnitelma kaupan päälle, vaikkei perustus sisälly pakettiin - siellähän niitä insinöörejä istuu tumput suorina näinä talouskriisin hiljaisina aikoina.

6

4526

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+12

      ...määrittää nuo hinnat, valitettavasti. Älykäs hintataso olisi ehkä karvan alle puolitoista tonnia, mutta sellaisen hinnan antamalla hukkuisi hommiin. Paalutus ei itse asaissa ole ihan simppeli juttu, joten kaksi tonniakan ei välttämättä ole "ryöstö" - eli riippuu paljolti siitä, kuika paljon yli kaksi tonnia on sinulla kyseessä.

    • k.j.m

      maksoi tänätalvena rakennekuvat (170m2 yhteen tasoon ilman paalutusta) 900e. Samaan otettiin pitkästä tehtävän tallin kaikki kuvat jotka olivat 600e. Ja tosiaan pk-seudusta kyse.

      Mutta tosiaan siihen en osaa ottaa kantaaa paljonko paalutus nostaa tuota hintaa - kannattaa varmaan ainakin yrittää tinkiä sitä sieltä talotehtaalta.

    • inssi...

      Onko kyseessä "pakettitalo" vai erikseen arkkitehdin suunnittelema talo, vaikuttaa suunnittelupalkkioon. Yleensä talotehtaalta saa (jos elementtitalo) laskelmat ja tarvittavat suunnitelmat heidän rakenteistaan ja myös kattoristikoiden valmistajalta. Silloin rakennesuunnittelija yhdistää suunnitelmat ja suunnittelee lähinnä perustamisen. Ja tietenkin hyväksyttää suunnitelmat rakennusvalvonnassa.

      Muussa tapauksessa pitää rakenteet suunnitella kokonaan. Ja riippuu vielä kunnasta, miten paljon laskelmia ja suunnitelmia vaaditaan.

      Kun miettii palkkiota, niin kannattaa muistaa se vastuu, mikä työhön liittyy. En pidä parin tonnin palkkiota isona, jos joku viitsii suunnitella rakenteen siten, että pyritään taloudellisesti edulliseen rakenteeseen. Jos laittaa suunnitelmaan pari tarpeetonta paalua oman työn helpottamiseksi, niin sen kustannusvaikutus voi olla puolet suunnittelupalkkiosta, riippuen tietenkin paalupituudesta. Ja eihän viranomainen puutu mitenkään ylimääräisiin paaluihin.

      Tosiasia on se, että omakotirakentajien pitäisi saada lähes ilmaiset suunnitelmat. Osa on sitä mieltä, että viskipullo riittää. Mutta jos niitä suunnitelmia leipänsä edestä tekee, niin onhan se palkkakin jostain saatava.

      • just joo

        HÖPÖ HÖPÖ rahastusta sanon minä. Insinöörit ottaa vaan rahat pois kun on valmiit kuvat heillä olemassa mitkä vaan printtaa....!!!!


    • 500erkkiä

      Mulla oli 500€ maanvaraisen perustussuunnitelma pk-seudulla, mukana talli. Jos on huonompi maaperä kuten esim. juuri paalutettava kannattaa ehkä panostaa oikeaan isompaan suunnittelutoimistoon, jos sattuu tulemaan sutta niin löytyy vastuunkantajakin helpommin. Mulla tuttu rak-insinööri tarkastaa suunnitelman niin uskalsin ottaa suunnitelman tuntemattomalta yhdenmiehen firmalta.

      • pimeetä

        Maksoit siis 500 e puhtaana käteen. Ilman alvia ja veroja? Jos kyse on vain perustusrakenteista,


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      58
      1029
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      70
      817
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      67
      796
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      750
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      710
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      64
      667
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      652
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      613
    9. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      274
      557
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      500
    Aihe