Perustussuunitelman hinta?

qwertyqwertyqwerty

L-mallinen talo olisi tarkoitus rakentaa, huoneistoala noin 160m2. Maaperätutkimus tilattu, seuraavaksi haetaan perustussuunitelman laatijaa. Paalutus on todennäköistä mikä varmasti nostaa perustussuunnitelman hintaa.

Puolituttu diplomi-insinööri lupasi tehdä suunnitelman reilulla 2 000 eurolla, joka minusta kuulostaa ylihintaiselta. Tämä insinööritoimisto sijaitsee pohjoisessa, itse talo tulee Lounais-Suomeen.

Mikä olisi tällaisen talon perustussuunnitelman karkea hinta-arvio teidän mielestänne?

Kannattaako talopakettitehtaalta yrittää saada perustussuunnitelma kaupan päälle, vaikkei perustus sisälly pakettiin - siellähän niitä insinöörejä istuu tumput suorina näinä talouskriisin hiljaisina aikoina.

6

4469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+12

      ...määrittää nuo hinnat, valitettavasti. Älykäs hintataso olisi ehkä karvan alle puolitoista tonnia, mutta sellaisen hinnan antamalla hukkuisi hommiin. Paalutus ei itse asaissa ole ihan simppeli juttu, joten kaksi tonniakan ei välttämättä ole "ryöstö" - eli riippuu paljolti siitä, kuika paljon yli kaksi tonnia on sinulla kyseessä.

    • k.j.m

      maksoi tänätalvena rakennekuvat (170m2 yhteen tasoon ilman paalutusta) 900e. Samaan otettiin pitkästä tehtävän tallin kaikki kuvat jotka olivat 600e. Ja tosiaan pk-seudusta kyse.

      Mutta tosiaan siihen en osaa ottaa kantaaa paljonko paalutus nostaa tuota hintaa - kannattaa varmaan ainakin yrittää tinkiä sitä sieltä talotehtaalta.

    • inssi...

      Onko kyseessä "pakettitalo" vai erikseen arkkitehdin suunnittelema talo, vaikuttaa suunnittelupalkkioon. Yleensä talotehtaalta saa (jos elementtitalo) laskelmat ja tarvittavat suunnitelmat heidän rakenteistaan ja myös kattoristikoiden valmistajalta. Silloin rakennesuunnittelija yhdistää suunnitelmat ja suunnittelee lähinnä perustamisen. Ja tietenkin hyväksyttää suunnitelmat rakennusvalvonnassa.

      Muussa tapauksessa pitää rakenteet suunnitella kokonaan. Ja riippuu vielä kunnasta, miten paljon laskelmia ja suunnitelmia vaaditaan.

      Kun miettii palkkiota, niin kannattaa muistaa se vastuu, mikä työhön liittyy. En pidä parin tonnin palkkiota isona, jos joku viitsii suunnitella rakenteen siten, että pyritään taloudellisesti edulliseen rakenteeseen. Jos laittaa suunnitelmaan pari tarpeetonta paalua oman työn helpottamiseksi, niin sen kustannusvaikutus voi olla puolet suunnittelupalkkiosta, riippuen tietenkin paalupituudesta. Ja eihän viranomainen puutu mitenkään ylimääräisiin paaluihin.

      Tosiasia on se, että omakotirakentajien pitäisi saada lähes ilmaiset suunnitelmat. Osa on sitä mieltä, että viskipullo riittää. Mutta jos niitä suunnitelmia leipänsä edestä tekee, niin onhan se palkkakin jostain saatava.

      • just joo

        HÖPÖ HÖPÖ rahastusta sanon minä. Insinöörit ottaa vaan rahat pois kun on valmiit kuvat heillä olemassa mitkä vaan printtaa....!!!!


    • 500erkkiä

      Mulla oli 500€ maanvaraisen perustussuunnitelma pk-seudulla, mukana talli. Jos on huonompi maaperä kuten esim. juuri paalutettava kannattaa ehkä panostaa oikeaan isompaan suunnittelutoimistoon, jos sattuu tulemaan sutta niin löytyy vastuunkantajakin helpommin. Mulla tuttu rak-insinööri tarkastaa suunnitelman niin uskalsin ottaa suunnitelman tuntemattomalta yhdenmiehen firmalta.

      • pimeetä

        Maksoit siis 500 e puhtaana käteen. Ilman alvia ja veroja? Jos kyse on vain perustusrakenteista,


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      178
      4092
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      82
      3232
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2406
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      56
      2216
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      88
      2075
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1371
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      26
      1290
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1280
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      63
      1119
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      788
    Aihe