Olen tänä keväänä hakenut opiskelemaan suomen kieltä yliopistoon. (Tällä hetkellä opiskelen toista vuotta englantia, vaikkakin opinnot ovat hieman katkolla, koska kiinnostusta ei nykyistä alaa kohtaan löydy enää yhtään.) Olen alkanut miettiä mahdollisia työasioita, jos vaikka satun saamaan opinto-oikeuden. Opettajaksi en mielellään haluaisi, vaikka ei sekään ole täysin poissuljettu vaihtoehto. Mitä töitä suomen kieltä opiskellut voi siis tehdä ja mitä sivuaineita näihin töihin vaaditaan? Onko kirjallisuutta sivuaineena opiskelleelle ainoat vaihtoehdot opettajan työ tai toimiminen kustannusalalla?
Mitä töitä suomen kieltä opiskelleelle?
5
1214
Vastaukset
- ...
Opettajuuden lisäksi suomen kieltä opiskellut voi päätyä esimerkiksi toimittajaksi tai tiedottajaksi (tällöin hyviä sivuaineita ovat esim. journalistiikka/tiedotusoppi, yhteisöviestintä, puheviestintä), kielenhuolto- ja asiantuntijatehtäviin, kääntäjäksi (sivuaineeksi jokin vieras kieli) tai tutkijaksi.
Myös täältä löytyy lisää infoa työllistymisestä:
http://www.hum.utu.fi/oppiaineet/suomi/opiskelu/valmiudet/Niin, nimenomaan VOI päätyä tiedottajaksi tai toimittajaksi. Käytännössä kuitenkin viestintäalalla
on aivan hirveän kova kilpailu työpaikoista. Kokemusta on, olen valmistunut viestintäalalle 1999 ja
joutunut kuitenkin vielä opiskeleen opettajaksi, kun töitä nyt ei kerta kaikkiaan ollut.
Eli: sinulla olis hyvä olla opettajan pätevyys, sillä voit kuitenkin työllistyä viestintäalalle, sillä viestintä-
alalle ei vaadita mitään tiettyä koulutusta.
- Opex
Suomen kielen opiskelijoista 90 prosenttia päätyy opettajiksi. Toki opettajantöitäkin on erilaisia; yläkoulun ja lukion lisäksi voi opettaa ammattiopistoissa, suomea maahanmuuttajille yms.
- if...
Kuinka vaikeaa on päästä opettamaan äidinkieltä AMKn?
- suomen ope
Ei ole yhtään sen vaikeampaa kuin päästä opettamaan esim. suomea aikuisille maahanmuuttajille. Tutkinnon sisältö ratkaisee ja se, miten menestyy ensimmäisessä työhaastattelussa. Sitten, kun on ensimmäisessä opetustyöpaikassaan menestynyt, jatko on aina helpompaa. Minusta tuntuu siltä, että edellisten pomojen suositukset painavat paljon, mutta oikeasti en tiedä, onko näin, koska minulla ei ole vertailukohtaa. Olen aina vain opettanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3156817Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss683882- 2073096
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242797- 741932
- 1461682
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101672Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408