Mitä töitä suomen kieltä opiskelleelle?

pääaineen vaihto

Olen tänä keväänä hakenut opiskelemaan suomen kieltä yliopistoon. (Tällä hetkellä opiskelen toista vuotta englantia, vaikkakin opinnot ovat hieman katkolla, koska kiinnostusta ei nykyistä alaa kohtaan löydy enää yhtään.) Olen alkanut miettiä mahdollisia työasioita, jos vaikka satun saamaan opinto-oikeuden. Opettajaksi en mielellään haluaisi, vaikka ei sekään ole täysin poissuljettu vaihtoehto. Mitä töitä suomen kieltä opiskellut voi siis tehdä ja mitä sivuaineita näihin töihin vaaditaan? Onko kirjallisuutta sivuaineena opiskelleelle ainoat vaihtoehdot opettajan työ tai toimiminen kustannusalalla?

5

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Opettajuuden lisäksi suomen kieltä opiskellut voi päätyä esimerkiksi toimittajaksi tai tiedottajaksi (tällöin hyviä sivuaineita ovat esim. journalistiikka/tiedotusoppi, yhteisöviestintä, puheviestintä), kielenhuolto- ja asiantuntijatehtäviin, kääntäjäksi (sivuaineeksi jokin vieras kieli) tai tutkijaksi.

      Myös täältä löytyy lisää infoa työllistymisestä:
      http://www.hum.utu.fi/oppiaineet/suomi/opiskelu/valmiudet/

      • Niin, nimenomaan VOI päätyä tiedottajaksi tai toimittajaksi. Käytännössä kuitenkin viestintäalalla
        on aivan hirveän kova kilpailu työpaikoista. Kokemusta on, olen valmistunut viestintäalalle 1999 ja
        joutunut kuitenkin vielä opiskeleen opettajaksi, kun töitä nyt ei kerta kaikkiaan ollut.
        Eli: sinulla olis hyvä olla opettajan pätevyys, sillä voit kuitenkin työllistyä viestintäalalle, sillä viestintä-
        alalle ei vaadita mitään tiettyä koulutusta.


    • Opex

      Suomen kielen opiskelijoista 90 prosenttia päätyy opettajiksi. Toki opettajantöitäkin on erilaisia; yläkoulun ja lukion lisäksi voi opettaa ammattiopistoissa, suomea maahanmuuttajille yms.

    • if...

      Kuinka vaikeaa on päästä opettamaan äidinkieltä AMKn?

    • suomen ope

      Ei ole yhtään sen vaikeampaa kuin päästä opettamaan esim. suomea aikuisille maahanmuuttajille. Tutkinnon sisältö ratkaisee ja se, miten menestyy ensimmäisessä työhaastattelussa. Sitten, kun on ensimmäisessä opetustyöpaikassaan menestynyt, jatko on aina helpompaa. Minusta tuntuu siltä, että edellisten pomojen suositukset painavat paljon, mutta oikeasti en tiedä, onko näin, koska minulla ei ole vertailukohtaa. Olen aina vain opettanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      120
      4979
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      32
      2741
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2539
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      28
      2173
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      119
      1580
    6. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      19
      1408
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      9
      1267
    8. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      35
      1133
    9. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      210
      1104
    10. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      81
      1059
    Aihe