Ikäviä uutisia perillisille

http://www.nra.fi/arkisto/pj1003.html

"Perustuslain omaisuuden suoja on esityksessä HE 106/2009 erittäin tehokkaasti haluttu unohtaa".

"Periminen ei olisi esityksen mukaan mahdollista, sillä aseluvan haltijan kuolema johtaisi aina aseiden pakkomyyntiin tai viranomaisille luovuttamiseen."
2507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei aseiden periminen ole nytkään mahdollista. Perillisten on haettava parittäville aseille nytkin lupa. Jos lupaa ei saa, menevät aseet myyntiin.

Ei uusi laki mitään muutosta lupakäytäntöön tee. Pesänhoitajan on otettava aseet haltuunsa ja 6kk kuluessa haettava aseille lupa tai myytävä, dekottava tai tuhottava aseet taikka luovutettava poliisille.

Äänestä
  • No tämä ei ole ihan niin selvä ja yksipiippuinen asia. Käytännössä tähän saakka vaa'assa on painanut ainakin jotakin se että kyseessä on esim. isän ase jolla on tunnearvoa myös perilliselle, jo pelkästään siksikin että se oli isän. Aseen käyttöarvo saattaa olla kyseenalainen, mutta nimellisesti niitä lie aika paljon mennyt esim. metsästykseen. Käytäntö ja teoria eivät tässä täysin kohtaa toisiaan. Lainmuutoksen myötä tilanne vaikeutuisi pysyvästi tässä suhteessa. Nähtävästi tuota uutta lakia haluavat virkamiehet soveltaa perintötapauksiin jo nyt vaikka se ei edes ole voimassakaan. Siksipä kansanedustajien pitäisi nyt pikaisesti lähettää selkeä signaali että virkamiehen ei sovi kohdella yksityistä omaisuutta mielivaltaisesti. Virkamiehet asettavat varsinaiselle muistoaseelle aivan mielettömiä muistoarvokriteerejä. Sen muistoaseen kanssa olisi suurinpiirtein pitänyt olla 30 vuotta naimisissa, nukkua samassa sängyssä ja juhlia vuosipäivät kynttiläkakun kera.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtio on vihulainen kirjoitti:

http://www.nra.fi/arkisto/pj1003.html

"Perustuslain omaisuuden suoja on esityksessä HE 106/2009 erittäin tehokkaasti haluttu unohtaa".

"Periminen ei olisi esityksen mukaan mahdollista, sillä aseluvan haltijan kuolema johtaisi aina aseiden pakkomyyntiin tai viranomaisille luovuttamiseen."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu