Miksi musta vyö on vain pinnalta musta ja sisältä valkoinen? Miksi vyötä ei valmisteta kokomustasta materiaalista? Joissakin mustissa vöissä on pian enemmän valkoista kuin mustaa! Varsin tuorekin musta vyö alkaa heti kohta paljastamaan valkoista sisusta, missä pointti?
Musta vyö kuluu!
Musta vyö
5926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Huonoa laatua, osta uusi. En ole koskaan kellään nähnyt semmosta.
Näilläkin kavereilla on vyöt kuluneet. Miksi sisusta on valkoinen?
http://www.blackbeltmama.com/bbmreview/images/2008/10/04/picture_002.jpg
Tässä mustasta vyötä on tullut lähes kokonjaan valkoinen!
http://www.tbbai.org/img/TANAKA_MED.JPG
Missä pointti?!
Olisi erittäin helppoa vyönvalmistusteknisesti tehdä mustana säilyvä musta vyö. En ymmärrä pointtia. Oi Bodhidharma, valaise minua!
Budon ajatus:
Aloitetaan oppilaana (valkoinen vyö) - edetään ja edistytään ja vyö tummuu - tullaan opettajaksi (musta vyö) - jatketaan edelleen ja lopulta huomataan, että ollaan ikuisia oppijoita.
Mitä vaaleammaksi kulunut musta vyö, sen pidempi "ura". Eli se kuluneisuus on hieno asia, ei mikään virhe vyössä.
Ympyrä sulkeutuu. Vyön tarkoitus ei ole olla koriste, eikä edes osoitus statuksesta. Kauan sitten daninsa suorittaneet ymmärtävät tämän ja antava vyönsä kulahtaa takaisin valkoiseksi. Vyön tarkoitus on pitää pöksyt ylhäällä :D