Atarax 25mg/psori

Huolestunut poika.

Olen hieman huolissani isäpuolestani kun hänellä todettiin äskettäin psoriasis.
Lääkitykseksi sai tuon atarax 25mg iltaisin ja hän menee siitä ihan tokkuraan ja on sitä vielä aamullakin.
Nukkuu tosi paljon siis mutta epäilen että hän näkee myös aistiharhoja tai jotain, koska yhtäkkiä hän jää tuijottamaan jotain pistettä?
Tänään käytiin yhdessä hoitamassa asioita ja huomasin että hänen askeleensa oli haparoivia ihan kuin olisi kännissä eikä tuossa ollut kaikki. Isäpuoleni on ollut ammattikuski ja voisin sanoa että on ollut täydellinen auton ratissa joten oli yllätys että tänään oltiin ajaa kaksi kolaria yhdellä reissulla.

Tietysti neuvoin häntä menemään lääkärille.
Hänellä on verenpainelääkitys myös ja toivottavasti lääkäri otti sen huomioon koska jos atarax laskee verenpainetta niin käsittääkseni vaarana voisi olla jopa liian alhainen verenpaine kun käyttää molempia.

Mitä tässä pitäisi tehdä?
No lekurille tietysti mutta olisi kiva kuulla teidän mielipiteitänne.

Olen erittäin kiitollinen jos vastaisitte koska tämä on ihan uusi asia meidän perheessä ja parhain tapa kysyä asioista on kysyä sitä niiltä jotka kärsii samasta vaivasta.

1

1102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kipasti

      Tiedän kyseisen lääkkeen aiheuttavan joillekin mainitsemiasi oireita. Itse käytän ataraxia kutinaa helpottamaan 1-2 krt viikossa ja otan sen illalla enkä perättäisinä päivinä. Mulle ei tule muita sivuoireita kuin väsymys. Eihän tuo lääke ole muuta kuin kutinaa helpottava, ei se millään tavoin hoida psoria, siihen on ihan eri lääkkeet, kai lääkärinne tämän kertoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1771
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1198
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe