ohimolohkon epilepsia ja harhoja?

Therapia Fennica sanoo, että psyykkisin oirein esiintyvässä kohtauksessa voi olla harhoja. Onko kenelläkään muulla kokemuksia tai tarkempaa tietoa asiasta? Minulla vasemman ohimolohkon epilepsia ja enimmäkseen kohtaukset olleet monimuotoisia. Lääkkeet vaihdettiin jonkin aikaa sitten Trileptalista Apydaniin. Parin viikon aikana on ollut 5-6 kertaa sellainen tunne kuin maa tärisisi jalkojen alla. Tunne on tullut sekä istuessa että seistessä, eivätkä ympärillä olevat ihmiset tunnu kiinnittävän huomiota yllättäviin maanjäristyksiin. Muita oireita ei (kai) ole ollut. Annosta on nostettu vähän aikaa sitten 150mg/vrk.
Pieni mahdollisuus tietenkin, että on vain huonoa tuuria ja on sattunut olemaan räjäytystöitä tms. joiden takia ihan oikeasti maa tärissyt.

Samalla mainitsen, että lääkevaihto hävitti vuorokaudessa Trileptalin aiheuttaman väsymyksen ja "sekavan" olon päässä. Kannattaa koittaa Apydania jos Trileptal väsyttää. Minulla sairaanhoitaja yritti väittää vastaan, ettei vaihdolla ole merkitystä, koska vaikuttava aine sama, mutta olin hirveä potilas ja valitin vastaan kunnes suostui kysyä asiaa lääkäriltä, joka sitten vastasi, että Apydan on paremmin siedetty kuin Trileptal. Kiitos sille joka rinnakkaislääkkeestä tällä palstalla on maininnut, en muista nimimerkkiä.
32043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

hei. seuraatko vielä tätä palstaa? minullaa myös ohimolohkoepilepsia. tuntuu et tää sairaus on aiheuttanu psyykkisiä ongelmia enemmän kuin itse epileptisiä oireita.

haju ja maku harhat on tuttuja minulle. joskus saatan tuntea hajuharhan, mut siihen se sit jää eli ei varsinaista kohtausta. samoin ennenkoetuntunne saattaa tulla mut ei etene pitemälle.

haluaisin itsekkin tietää näistä kuulo- ja näköharhoista et millasia ne on...? en oo varma oonko kokenut niitä vai onko kyse jostain vakavammasta(skitsofrenia?).

Äänestä

Kyllä voi tulla kohtauksen aikana harhoja, minulla niitä on tullut (näkö- ja tunto harhoja). Ovat aika helvetin kauheita ja traumatisoivia kokemuksia. Ja ei, en ole skitsofrenikko vaan kyseessä on epilepsiakohtaus (näkyy eeg:ssä että on epilepsia). Niitä kohtauksia vaan on niin laidasta laitaan.

Äänestä

MInulla on ollut usein kuulon ja näön kanssa harhoja. Näkö saattaa sumentua, tai mustua sivuilta, kuin katsoisin putken läpi, ja kuulo saattaa osittain kadota kovassakin metelissä, kuin olisin tunkenut tulpat korviini. Makuaistin kanssa ei ole ollut mitään oireita.
Epilepsian alussa, n. vuoden ajan, minulla oli pahoja ahdistuskohtauksia tietynlaisissa tilanteissa, ja elämä meni niin vaikeaksi että sain lääkityksen siihen (tästähän tietenkään en voi olla varma liittyykö lääkkeisiin mitenkään vai onko oman pään kehittämää pelkoa kohtauksien saamisesta tms). Rauhoittavien kanssa hävisi parissa kk:ssa.
Nämä siis Neurotolista. Neurotol aiheuttaa myös todella pahat huimaukset liian suurilla annoksilla, joten annoksia piti jakaa.
Keppra sen sijaan on aiheuttanut todella pahoja puutumisia käsivarsissa, ja toisinaan myös säärissä, joskus myös pahat suonenvedot. Puutuminen on kadonnut yleensä parissa minuutissa hieromisen ja ravistelun jälkeen. Nämä nyt ei ole psyykkisiä juttuja, mutta lääkkeet aiheuttavat kyllä ihan kaikenlaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


beldaran. kirjoitti:

Therapia Fennica sanoo, että psyykkisin oirein esiintyvässä kohtauksessa voi olla harhoja. Onko kenelläkään muulla kokemuksia tai tarkempaa tietoa asiasta? Minulla vasemman ohimolohkon epilepsia ja enimmäkseen kohtaukset olleet monimuotoisia. Lääkkeet vaihdettiin jonkin aikaa sitten Trileptalista Apydaniin. Parin viikon aikana on ollut 5-6 kertaa sellainen tunne kuin maa tärisisi jalkojen alla. Tunne on tullut sekä istuessa että seistessä, eivätkä ympärillä olevat ihmiset tunnu kiinnittävän huomiota yllättäviin maanjäristyksiin. Muita oireita ei (kai) ole ollut. Annosta on nostettu vähän aikaa sitten 150mg/vrk.
Pieni mahdollisuus tietenkin, että on vain huonoa tuuria ja on sattunut olemaan räjäytystöitä tms. joiden takia ihan oikeasti maa tärissyt.

Samalla mainitsen, että lääkevaihto hävitti vuorokaudessa Trileptalin aiheuttaman väsymyksen ja "sekavan" olon päässä. Kannattaa koittaa Apydania jos Trileptal väsyttää. Minulla sairaanhoitaja yritti väittää vastaan, ettei vaihdolla ole merkitystä, koska vaikuttava aine sama, mutta olin hirveä potilas ja valitin vastaan kunnes suostui kysyä asiaa lääkäriltä, joka sitten vastasi, että Apydan on paremmin siedetty kuin Trileptal. Kiitos sille joka rinnakkaislääkkeestä tällä palstalla on maininnut, en muista nimimerkkiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu