Asensin Office 2007:n ja koneella oli aiemmin Adobe Reader 9. Käyttöjärjestelmänä on Windows 7 64bit Home premium. Nyt Adobe jostain syystä kuvittelee, että .doc -päätteiset tiedostot olisivat sillä avattavia. Asetin "Avaa ohjelmassa" Wordin .doc-päätteisille, mutta tiedoston tyyppinä on vain DOC-tiedosto. Kuvakekin on jokin muu kuin se perinteinen .doc tai .docx -dokumentin kuvake. Tosin nyt dokumentit avautuvat Wordiin, mutta jotain on vielä pielessä kun käyttöjärjestelmän mielestä dokumentit eivät ole "puhtaita" Word-dokkareita. Mikä tätä tiedostopäätteen sekoittamista nyt aiheuttaa?
Adobe sotkee Wordin tiedostopäätteitä
6
514
Vastaukset
- woordi
Niin siis koneellani oli jo aiemmin asennettuna Adobe Reader 9. Ihan vaan korjauksena, ettei tule käsitystä että olisin poistanut Adoben ennen Officen asentamista.
- -
Oletusohjelman valinta:
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows-vista/Change-the-program-that-opens-a-type-of-file- woordi
Näin teinkin, mutta siitä huolimatta Windows ei näytä, että .doc -tiedosto olisi "Microsoft Office Word 97 - 2003 asiakirja" -tyypinen tiedosto. Ainoastaan ilmoittaa sen "DOC-tiedostoksi". Eilen poistin Officen ja asensin uudelleen, mutta ei auttanut sekään. Meinasin että jos rekisteristä olisi samalla kadonnut tyyppivittaukset ja uudelleenasennus olisi korjannut tilanteen. No täytyy tänään kokeilla poistaa Adobe Acrobat Reader ja katsoa sitten mitä tapahtuu.
- -
woordi kirjoitti:
Näin teinkin, mutta siitä huolimatta Windows ei näytä, että .doc -tiedosto olisi "Microsoft Office Word 97 - 2003 asiakirja" -tyypinen tiedosto. Ainoastaan ilmoittaa sen "DOC-tiedostoksi". Eilen poistin Officen ja asensin uudelleen, mutta ei auttanut sekään. Meinasin että jos rekisteristä olisi samalla kadonnut tyyppivittaukset ja uudelleenasennus olisi korjannut tilanteen. No täytyy tänään kokeilla poistaa Adobe Acrobat Reader ja katsoa sitten mitä tapahtuu.
Sinulta puuttui varmaan ruksi "Avaa tämäntyyppiset tiedostot aina valitussa sovelluksessa" -valintaruudusta.
- woordi
- kirjoitti:
Sinulta puuttui varmaan ruksi "Avaa tämäntyyppiset tiedostot aina valitussa sovelluksessa" -valintaruudusta.
Ruksi on kyllä paikallaa. Poistin koneeltani Officen sekä Adobe Acrobat readerin. Tämän jälkeen asensin aluksi Officen ja perään Adoben, muttei siitäkään toimenpiteestä ollut apua. Eipä taida enää olla mitään muutakaan keinoa käytettävissä. DOC-tiedosto on ja pysyy. Erikoisinta tässä on se, että työkoneellani minulla on samat ohjelmat asennettuina, eikä siinä Adobe ole yrittänyt "omia" .doc -tiedostoja itselleen.
- woordi
Jostain syystä Windows ei nyt tunnista .doc -päätteistä tiedostoa Microsoft Word 97-2003 -tyyppiseksi tiedostoksi, vaan nimeää sen tylysti DOC-tiedostoksi. Olen käynyt läpi Wordin asetukset sekä Windowsin tiedostotyyppikirjaston, mutta ei vaan löydy ratkaisua. Voisikohan tuo 64-bittinen käyttöjärjestelmä sotkea vähän, kun töissä työpisteelläni on 32-bit Windows 7?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38812644Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2695542Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2364073Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2853101Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232105Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201910Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks531575En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis211188Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina168988Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273935