Taas nähtiin miten naisesta tehtiin suursyyllinen näyttävällä tavalla. Kokoomuksen ääniharava, joka ei saanut edes ministerin paikkaa, mikä hänelle olisi kuulunut. Onhan näitä näyttäviä maineenmustauksia ollut ennenkin todella päteviä ja älykkäitä naisia kohtaan mm. Sirpa Pietikäisen tapaus, Anneli Jäätteenmäki jne.
Taitaa jotain muuta suurempaa ja kierompaa tapahtua taustalla kun halutaan huomio pois ja Tiura tapetille sijaiskärsijäksi.
Taitaa jotain muuta suurempaa ja kierompaa tapahtua taustalla kun halutaan huomio pois ja Tiura tapetille sijaiskärsijäksi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Parhaimpia vokattavia on kotimaiset vihannekset.
Sirpa pösäytti auton hankeen Riihimäen asemalla. Kortti meni.
Anneli lueskeli Tarjan kansliasta varastettuja luottamuksellisia lappua. Pääministeriys meni.
Marja se on samoilla linjoilla, eduskuntaryhmän varapuheenjohatjan paikka meni. Ja taitaa jatkoa olla luvassa.
Se että on äänikuningatar ei tosiaankaan tarkoita mitään automaattisia ministerinkykyjä.
Kyllä Katainen & kumpp. teki ihan oikean päätöksen kun ei Tiuraa ministeriksi päästäneet. Jos naisen moraali on niin matalalla että heti kun ei ministrin tuolia ala irtoamaan, niin aletaan uhitella puolueen vaihdolla, niin ei sen kyvyt tosiaankaan ole ministeritasoa (vaikka kävihän siellä Tanjakin tuhoa tekemässä kepun puolelta, niin Tiura mahtoi ajatella että kepulle kelpaa vähempikin...).
Ja siten Tiura oli niin umpityhmä että jossain avun artikkelissa alkaa itse vielä kaiveleen juttua esiin muunnettuna totuutena, tajuamatta että kepun puolella on Korhonen semmoinen peluri että se on oman persiinsä kyllä turvannut.
Merisalo nyt sitten vielä riiputtaa tyttörukkaa löysässä hirressä jättämällä julkistamatta niitä nauhoja. Aika pirullinen mies muuten :)
ennakkotapauksena tutkia sellainen loikkari, joka heti vaalien jälkeen loikkaa itsekkäistä syistä eli saadakseen itselleen hyötyä loikkauksesta.
Kyllä tuo Tiuran selittely on sitä luokkaa, ettei vaöheenpaljastuskonetta tarvita. Politiikka putsaa itse itsensä tuollaisista tyypeistä, jotka eivät kerta kaikkiaan sovellu hoitamaan yhteisiä asioita, Nuori tyttö sai liikaa liian nopeasti, eli henkinen kehitys ei kerennyt kasvaa suhteessa menestykseen.
Meppiura voisi olla hyvä ratkaisu vaikkapa eläkeläisten puolueessa,kun on kerran eläkeläinen ensi vuodesta lähtien.
vaati sohvan.Uhrilammas vaati lentolipun Thaimaasta.Uhrilammas uhkaili loikkauksella.Uhrilammas vaati pesukoneita. Onko julki tullut vasta jäävuoren huippu.Koko ajan tippuu vähä vähältä enemmän uhrilampaan "Poliittisesta toiminnasta". Mitä ensi viikolla paljastuu?Mikä on uhrilampaan osuus kaavoituspäätöksiin?
... marinoitu. Jos mitään salattavaa ei ole, niin ei tartte käyttäytyä, kuten Tiura tekee. On kertakaikkiaan naurettavaa, että seli-seli-selitellään mokiaan ja kuvitellan, että ne silläviisiin selitettynä muuttuvat jotenkin hyväksyttävämmiksi.
Ja mitaan ette voi ...
koijareiden yhteislaulu "Uhri olen pahan maailman"
Tiura olisi varustettu edes minimi-moraalilla hän ilmoittaisi heti erostaan ja antaisi paikkansa rehelliselle yhteisten asioiden hoitajalle,ja alkaisi hoitaa perhettään ja vanhempiaan ja kieltäytyisi ökyeläkkeestä, koska on kusettanut tai yrittänyt puoluettaan ja äänestäjiään.