Vielä uunin purkamisesta

bbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

Tästä aiheesta on kyselty aiemminkin, mutta lähinnä on varoiteltu siitä suuresta pöly- ja nokimäärästä. Eli kyseessä vanhan leivinuunin purkaminen. Pitäisi siis purkaa mökin vanha leivinuuni. Ympärille suositellaan rakennusmuovista ja rimoista teltan rakentamista, ettei joka paikka ole nokea ja pölyä täynnä. Samasta syystä pitäisi kuulemma vuokrata teollisuuspölynimuri konevuokraamosta. Nämä siis ok. Mutta minulle on jäänyt hieman epäselväksi, millä konstein ja miten se itse purkaminen kannattaa tehdä? Isolla lekalla vaan uunin kylkeen PAM ja niin edelleen? Vai tavallisella poravasarallako talttapäällä jyrryttämälläkö se uuni murenee? Vaiko ihan vasaralla ja taltalla tiili kerrallaan? Vaiko peräti konevuokraamosta joku perus poravasaraa tehokkaampi kone pitäisi vuokrata? Eli miten suosittelisitte itse purkamisen toteutettavaksi? Vanhoja tiiliä en aio säästää, joten ehjänä niitä ei tarvitse irrottaa. Ongelmallisin lienee se lattiassa olevan betonilaatan ja uunin rajapinnan saaminen tasaiseksi. Tarvitaanko viimeistään siinä vaiheessa joku tehokas piikkauskone? Vai menisikö poravasaralla, jollainen itselläni jo on?

2

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 876846

      Joo, järjetön määrä sitä pölyä tosiaan tulee. Jos et halua pölyä ympäri kämppää niin toteutat sen teltan ja poistopuhallin tsydeemin. Vuokraat/ ostat sen kokoisen piikkaus koneen kuin jaksat käsissä pidellä eri asennoissa. Sen lattian saat hyväksi kun pääset niin alas että lattia pinta rupeaa läheneen, otat ison rälläkän, siihen timantti laikka (pölyää muuten vielä enemmän kuin se uunin purku (lue perkeleesti)) ajat lattiaan 5cm välein uria ja piikkauskoneella lohkaiset palt pois. Lopuksi lattia tasoitetta ja siinä se.

      • kannattaa unhoittaa

        jollei tosiaan tykkää pölystä ja siivoamisesta. Tiilet irtoavat aika pienellä poravasaralla toisistaan kun se tehdään järjestelmällisesti. Mutta jos haluaa rälläköidä niin kannattaa ottaa yhteyttä timanttileikkaus yrityksiin niin he voivat leikata pölyttä kun käyttävät vettä pölyn sidonta aineena (Ilmassa leijuu sitten märkä kivikalkki sumu vaikka imuri onkin päällä)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe