Olemme varanneet Azorinmatkat elokuuksi - majoitus Terra Nostra, Furnas. Nyt on alkanut mietityttää, olisiko sittenkin mielekkäämpää majoittua Ponta Delgadaan? Auto on tarkoitus vuokrata osaksi viikkoa joka tapauksessa.
Mielipiteitä ja kokemuksia?
Missä kannattaa asua
2
763
Vastaukset
Majapaikan samoin kuin lomakohteenkin valinta on kiinni matkailijan odotuksista. Jos haette luonnonläheistä rauhallista seutua, jossa voitte lepäillä, kylpeä, rentoutua ja tutustua ympäröivään luontoon esim. patikoiden, niin hotelli Terra Nostra Furnasissa on todennäköisesti oikea valinta.
Terra Nostra sijaitsee Furnasissa noin 45-60 min ajomatkan päässä Ponta Delgadasta. Furnas on suojainen kraatterilaakso, jonko erikoisnähtävyytenä ovat kuumat lähteet. Kraatterissa on järvi Lagoa das Furnas, johon hotellilta lienee parin kilometrin kävelymatka. Kuumia lähteitä on paitsi järven rannalla myös Furnasin keskustan alueella.
Hotelli sijaitsee samannimisessä puistossa, josta käytetään myös nimitystä kasvitieteellinen puutarha. Muutaman askeleen päässä hotellista on iso geotermaalinen mineraalivesiallas, jota matkailuesitteissä kutsutaan nuoruuden lähteeksi. Vesi on rautapitoista ja allas on suosittu pulikointipaikka. Altaassa pystyy uimaan.
Terra Nostran puutarha sai alkunsa 1780-luvulla. 1800-luvun puolivälissä sitä laajennettiin ja sinne istutettiin runsaasti uusia lajikkeita eri puolilta maailmaa. Puiston kokonaisalaksi ilmoitetaan 12 ha. Puutarhan ydinalueen suunnittelivat aikanaan englantilaiset alan asiantuntujtijat.
Furnas on noin 1000 asukkaan taajama, jossa on muutamia kauppoja ja kahviloita/baareja ja ravintoloita. Noin 8 km:n päässä Furnasista rannikolla sijaitsee Ribeira Quenten viehättävä kalastajakylä, jossa on pari ravintolaa ja mm. uimaranta, myös Povoaçãon kunnan keskusta on suhteellisen lyhyen matkan päässä. Tiet ovat mutkaisia, mutta hyväkuntoisia. Teiden varret Furnasissa ja ympäristössä ovat kuin puistoa ja elokuussa ovat hortensiat alueella todennäköisesti vielä täydessä kukassa.
Ponta Delgadan n. 30 000:n asukkaan kaupunkikeskusta tarjoaa luonnollisesti enemmän palveluita. Sieltä johtavat hyvät tietä São Miguelin saaren eri osiin ja luonnonnähtävyyksiin.
Furnasista ja Terra Nostran puutarhasta on runsaasti videoita sekä Youtubessa (www.youtube.com) että Acorestubessa (www.acorestube.com), joiden avulla paikkaan voi tutustua etukäteen.- =)
pari vuotta sitten Ponta Delgadassa ja seuraavaksi menen ehdottomasti Furnasiin ja Terra Nostraan.
Ihan loisto valinta varsinkin jos otatte auton koko ajaksi=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2732495Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762419- 1201598
SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis91589Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis501506Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641387- 1331359
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731029