dvb-t2 sama koko Euroopassa

dvb-t2 stardardi tulee olemaan täysin sama koko euroopassa.

kaikki euroopassa myytävät laitteet tv:t,digiboxit ym tulevat olemaan siis täysin samanlaisia.

Joku on erehtynyt luulemaan että pohjoismaat tekisivät oman erillisen standardin dvb-t2,leikkaan tältä huhulta nyt siivet.
2370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat
  • Englannissa DVB-T verkkoa sorvataan alue kerrallaan uuteen uskoon. Analogiset lähettimet sammutetaan alueittain ja samassa yhteydessä ryhmitellään DVB-T kanavaniput uudelleen. Syynä on siirtyminen 2k-järjestelmästä 8k -järjestelmään. Kun analogisia sammutellaan, niin samassa yhteydessä alkaa vapautua taajuuksia DVB-T2 lähetyksille.

    http://www.freeview.co.uk/blog/ on jotain markkinoilla olevista vastaanotinmalleista.

    http://www.advanced-television.com/2010/mar29_apr2.htm#w1 lainaten näkyy syy, miksi Englannissa alkaa olla kiire HD-lähetysten kanssa. Nyt kesällä on jalkapalloa ja 2012 on olympialaiset:
    UK DTT platform Freeview has launched an HD service available from today to around 4.5 million new homes, including in the cities of Birmingham, Leeds and Cardiff, which puts Freeview HD coverage on track to reach up to 50 per cent of the UK by the 2010 World Cup in June.

    A target of 60 per cent coverage is anticipated for year-end, with 90 per cent of the country covered in time for the 2012 Olympics in London, and near total coverage by the end of that year.

    Eikä tässä vielä kaikki: http://news.bbc.co.uk/2/hi/8483136.stm 3D jalkapallo tulee pubeihin ja nyt voit tarkistaa, näkyykö kantapaikassasi kyseinen lähetys http://3d.sky.com/pubfinder/ Valitettavasti suomalaista postikoodia ei taida listalta vielä löytyä... Ensin jalkapalloa, golf ja tennis seuraa perässä. Urheilun voimin 3D etenee nopeasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoaa kirjoitti:

dvb-t2 stardardi tulee olemaan täysin sama koko euroopassa.

kaikki euroopassa myytävät laitteet tv:t,digiboxit ym tulevat olemaan siis täysin samanlaisia.

Joku on erehtynyt luulemaan että pohjoismaat tekisivät oman erillisen standardin dvb-t2,leikkaan tältä huhulta nyt siivet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu