Ostin 1990 230 farkun enkä tajua miten saan takapenkin selkänojan käännettyä alas. Istuinosat sain helposti käännettyä etuistuinta vasten, mutta selkänojat eivät kaadu. Olen etsinyt vipua ja läpää, mutta en saa niitä kaadetuiksi.
ApUa please
tunnunko tyhmältä
4227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei sitten tullut ohjekirjaa mukaan!
mutta siellä ei kerrota farkun takapenkin selkänojan lukituksesta hölyn pölyä.Taitaa olla niin, että Mersun valmistajan ohjekirjan laatija on unohtanut farmariauton kokonaan. Volvoissa se kerrotaan kirjassakin.
Eka autoni oli Mersu, vuonna 67, sellainen kantikas vanha rotisko, jonka hulluudessani vaihdoin "tuoreenpaan" Watrburgiin. Teko jota olen ikäni katunut.
Volvo on ehdoton suosikkini, mutta tarvitsen tavaratilaa, eli Kartanomallia, ja sellaista ei sopivaan hintaan löytynyt. Rahaa kun on vähän niin täytyy tyytyä Mersuun.
Mutta kerro nyt ihmeessä, miten saan sen selkänojan kaatumaan.
vääntämään
Jossain ohjeissa sanotaan että molemmat takaovet pitää olla auki. Siellä sivuilla pitäisi olla vapautuskahvat olikohan punaiset läpyskät. Vaatii voimaa että saa selkänojan kääntymään. Ota kaveri mukaan ja tutkimaan sitä hommaa tarkemmin.