Mitä mieltä olette PAKKOLIIKUNNASTA?
Minusta se on tosi mieletöntä pakko-opiskella esim. pesäpalloa, mistä ei ole mitään hyötyä - yäk.
Minusta se on tosi mieletöntä pakko-opiskella esim. pesäpalloa, mistä ei ole mitään hyötyä - yäk.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Liikuntaa on nykyisin paljon vähemmän mitä sitä oli ennen.
Liikuntaa ei pitäisi ottaa pakkopullana ja negatiivinen asenne tulisi kääntää positiiviseksi, liikunnasta tulisi nauttia.
Ihminen tarvitsee liikuntaa, eikä koululiikuntaa pidä perustella minään "koska läskit ei liiku" -argumenteilla. Mikä joka tapauksessa ei ole edes totta. Tietän toki tunteen peruskoululiikunnassa kun esim. pesäpallon pelaaminen oli suoritus- ja kilpailuhenkisempää. Enkä taideihmisenä ole ollut edes hyvä liikunnassa mutta silti vain ollut mukana. Mutta kun jälkeenpäin ajattelee niin esimerkiksi minä en osaisi lainkaan palloilupelien sääntöjä ilman peruskoululiikuntaa. Oikeastaan se oli ihan kiva oppia.
Lukiossa (jossa nyt on meillä vain kaksi pakollista liikunankurssia) liikunta on vapaampaa ja opiskelijat saavat itse ehdottaa lajeja joita he haluavaisivat kokeilla, jopa erikoisempia: tanssia, nyrkkeilyä, jopa jousiammuntaa.
Alkaa olla jo aika kulunutta tuo pakkoliikuntahöpötys. Elämässä kaikki ei voi olla prikulleen niin kuin haluaisi. En minäkään tykännyt 'pakkomatikasta' tai 'pakkoruotsista'.
Tuommoisia läskejä mammanpoika aivan liikaa täällä! Naurettavaa kun liikuntatunti tuntuu olevan aivan tuskaa. Oletko tosiaan noin tyhmä? Liikunasta on vain sinulle hyötyä!
on valtava hyöty:
Voit lukea Muumeja, eikä tässä vielä kaikki, voit lukea maitopurkkien "toisen kotimaan" kielisen tekstinkin.
Oon ihan sitä mieltä että liikuntaa vaa lisää NIIII-I
Pakkoliikunta on tylsää etenkin normaalipainoisille ja alipainoisille ihmisille, joilla ei ole mitään tarvetta PAKKOliikuntaan, jota esim. kouluissa on. Uinti on yksi esimerkki siitä. Kyllähän ihmiset nyt herranjestas lapsuudessaan oppivat sen, mitä tarvitsee uimisesta osata. Turha sitä on pakolla enää kellekkään tuputtaa.
Kouluissakin saisi olla enemmän vaihtoehtoja ja oppilailta kyselemisiä, että mitäs tehtäis. Ei mitään pakko coopereita ja testejä, joita nykyään on koulut pullollaan liikunnassakin! Miten se kunto vois yhtäkkii nousta??!! jos päivät istutaan kouluis ja liikuntatuntei sama määrä joka vuos, mut silti tavotteet kasvaa vaan aina vuosi vuodelta! Järki käteen, cooper on kova rasitus murrosikäisille!
Ei muuten ollut cooper kova rasitus! Ihme mammanpoikia nykyään kun ei tollaista jaksa mennä. Tissejä vaan näkyy pojillakin nykyään! Säälittävää! Liikuntaa pitäis olla enemmän kouluissa kuin nykyään. Liikunta tekee vain hyvää ja on terveellistä.
cooper ei oo paha, juoksen ite yli 3000. onhan se tietysti paha jos istuu 24/7 koneella ni ei jaksa muuta tehä ja maha kasvaa ja läskit heiluu sitte juostessa. sitte: kaikki ei todellakaa osaa uida
Ihan hyvä et kaikki rumat plösöt joutuu vähän ees liikkumaan. Meijän luokalla on semmonen poika jonkä äiti on hemmotellu sen pilalle. se on 160 cm ja jotain 80 kg. tyyppi rupes huohottaan pelkästään kun kiipes portaita. Tyyppi vetää joka linnkimatkalla jumbopussin ja 0,5 l limsaa ja vielä elvistelee sillä. kuka nut vittu tarvii aamupalan jälkeen eväitä linkkimatkalle. Tommosten pitäis juosta kouluun stana.
pakkopaskat pois
pakkoruotsi etenkin. mutta jos pakkoruotsi pois, niin miks ei pakkoliikuntakin?
kannatetaan.
Itse päätin yläasteella, etten suostu osallistumaan mihinkään vastenmieliseen liikuntalajiin. Jos sopivia vaihtoehtoja ei ollut tarjolla, istuin sivussa seuraamassa muiden pelejä. Kyllähän se fanaattinen liikunnanopettaja yritti alkuvaiheessa pakottaa osallistumaan kaikkiin lajeihin, mutta en antanut periksi, koska kysehän oli minun liikuntamieltymyksistäni, eikä opettajan. Opettaja kyllä uhkaili liikunnan numeron laskemisella, mihin vastasin, etten liiku myöskään arvosanojen takia, enkä tule antamaan tässä asiassani mitenkään periksi, ja jos painostaminen ei lopu, en ilmesty edes liikuntatunneille. Samoin olisi käynyt, jos opettaja olisi antanut kieltäytymisistä jälki-istuntoa. Näin ei kuitenkaan käynyt, vaan hän alkoi vähitellen tajuta, että emme ole kaikki "samasta puusta", ja hän jätti minut rauhaan. Arvosanaksi sain kuitenkin kuutosen, koska en ollut totaalikieltäytyjä, enkä koskaan häirinnyt muita oppilaita.
Yrittihän se yläasteen liikunnanopettaja pakottaa oppilaita yhteissuihkuunkin, mutta koska suihkuhuoneet olivat täysin avoimia, eikä yksityisyyden suojaan ollut mahdollisuutta, kieltäydyin. OPPILAILLAKIN ON OIKEUS YKSITYISYYTEEN, jonka piiriin myös alastomuus kuuluu, ei opettajalla ole laillisiakaan oikeuksia pakottaa ketään riisuuntumaan alasti toisten nähden, VAAN PÄÄTÖS ON TÄYSIN OPPILAAN OMA. Mainitsin tästäkin liikunnanopettajalle, joka murisi jotakin, mutta poistui äkkiä pukuhuoneesta. Siihen loppuivat pakottamisyritykset. Tästä monet muutkin oppilaat olivat mielissään.
--------------------------------------------------------------------------------
Ammattikoulussa jatkoin samalla tyylillä. Ilmoitin liikunnanopettajalle samat asiat kuin yläasteella.
Opettaja sanoi, että hyvä, kun olet edes läsnä ja teet edes jotakin, koska monet oppilaat eivät käyneet lähes koskaan ammattikoulun liikuntatunneilla. Päättötodistus ei tule jäämään kiinni ammattikoulun liikuntatunneista. Lisäksi koulupudokkaita ei liikuntatunneilta lintsanneista tehdä nykyisin edes peruskouluissa. Nelosta ei voi käytännössä saada liikunnasta, ellet ole lintsannut lähes kaikkia tunteja ja/tai kieltäytynyt lähes kaikesta koululiikunnasta.
Peruskouluissa, ammattikouluissa ja lukiossa liikuntaa voidaan eriyttää oppilaslähtöisesti. Opettajat tosin harvoin tekevät näin, paitsi erityskouluissa. Silloin halukkaiden oppilaiden pitäisi vaatia sitä vaikka sitten huoltajan avustuksella. Ainakin tällöin välttävän (5) saa tosi helposti. Luokalle ei jätetä pelkästään liikunnan hylätyn (4) arvosanan takia. Lukioissa kaksi pakollista liikuntakurssia on suoritettava, mutta eriyttämiseen on annettava mahdollisuus. Kaikesta koululiikunnasta voidaan myös vapauttaa kokonaan, jos eriyttäminen eikä yksilöllistäminenkään auta, mutta silloin tarvitaan lääkärintodistus (syy voi olla myös psyykkinenkin). Lukioissa kahden pakollisen liikuntakurssien tilalle on tällöin valittava kaksi jotakin muuta kurssia, jotta kokonaiskurssimäärä täyttyisi.
joo meillä ainaki liikka on iha perseestä! en kauheesti välitä mistää lajeista mitä koulussa on, esim. jalkapallo, koripallo, suunnistus ja uinti on iha kauheita. Muutenkaa en kauheesti välitä pallopeleistä ja tälläsistä, valitettavasti vaa suurin osa meiän liikkatunneista on pallopelejä.... Ku harjotellaan jotai lajia nii yleensä se on sellasta kuka on paras vertailua et ekaks laitetaa vaik ryhmän paras näyttää koripallos et mite heitetää kori jollai hienolla tavalla ja sit muut laitetaan tekee sama yksitellen ja katotaa kuka saa koriin ja kuka ei. Kerra ku oli amerikkalaista jalista nii maikka heitti sitä palloo sillei et kaks tyyppiä juoks aina sen pallon perää ja piti saaha se pallo kiinni. Reaktiolähtöjä kuulema...... Ja kuntotesteist mä en nyt ees sano mitää....Sit ne jotka ei ikinä osaa yhtä hyvi ku se luokan paras, saa huonomman numeron liikast. Mä en oo ikinä harrastanu mitää enkä tietenkää osaa yhtä hyvi ku se luokan paras nii ei enää tee ees mieli yrittää mitää enkä nykyää enää ees tee mitää liikkatunneilla eli sillon ku en saa olla vaihos ja se maikka pakottaa mut pelaa nii seison vaa kentäl. Miks hei tekisinkää ku kuiteski nää ryhmän parhaat hoitaa homman ja muitten ei tartte (tai ne ei saa) tehä mitää?? Ei mua ainakaa kiinnosta juosta minkää pallon peräs niinku koira! Emmä kuitenkaa oo mitenkää epäliikunnalline, juoksu on ainut laji mikä mua kiinnostaa, käyn 3-5 kertaa viikos lenkil ja sit joskus kävellen kaverin ja sen koiran kans lisäks. Mut ei se nosta liikkanumeroo mitenkää.
Se on ärsyttävää. Joskus ala-asteel stressasin sitä itkien ;d Pojat pelas nii rajusti, se aina osu joitai päähän tai naamaa ja sit kaikki nauraa ja "ei voinu sattuu" . Aaa se ei satu jos kova pallo tulee täysii takaraivoo? Siit voi lähtee vaik näköaisti, nehä on tuol pään takan ;P Joo eli niiin pointti on et se on VAARALLSITA, ÄRSYTTÄVÄÄ ja TURHAA. Liikanopet on iha kamalii yleensä myös.. ne kiduttaa.