Fysioterapeutti terveystiedon opettajaksi?

fyssari

Heippa!
Minua kiinnostaisi terveystiedon opettajan työ, mutta ammatiltani olen fysioterapeutti eikä minulla ole mitään pedagogisia opintoja. Millaiset mahdollisuudet minulla on toimia ko. työssä? Onko täällä mahdollisesti muita fysioterapeutteja, jotka ovat terveystiedon opettajina toimineet? Tietojeni puolesta se varmaan onnistuisi, koska terveystietoahan fysioterapeutin opinnoissa on hyvinkin paljon.. Mutta muodollisesti en varmaankaan olisi pätevä? Miten tuota pätevyyttä kannattaisi lähteä hakemaan? Mistä lähteä liikkeelle? Asuinseudullani olisi nyt avoinna terveystiedon opettajan virka, vitsit kun kiinnostaisi! Mutta virkaa ei taida fyssarin papereilla saada? :/
Mutta kiitos jos joku jaksaa antaa vinkkejä ja neuvoja :)

5

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiphei999

      maisterin tutkinto 5 vuotta ja pedagogiset päälle... että silleen onneksi sulla on hyvä kunto?

    • 14+7

      Opetusalan työt ovat hyvin tarkkaan muodollisin pätevyyksin säädeltyjä. Vaikka siis olisit kuinka hyvä tyyppi ja koulutuksesi olisi asiaa lähellä (tilanne, jossa yksityisellä sektorilla hyvin voitaisiin palkata), sinua ei voida valita kuin määräaikaisiin työsuhteisiin, ja niihinkään ei oikein, jos muodollisesti päteviä hakijoita löytyy. Lisäksi saat huomattavasti alennettua palkkaa. Aina voit hakea, mutta tuskin siis pääset, ellei paikkakunta ole kovin syrjässä.

      Seuraavassa lainaus pätevyysasetuksesta:

      "Aineenopettaja perusopetuksessa ja lukiossa

      Perusopetuksessa aineenopetusta antavalta opettajalta vaaditaan kussakin opetettavassa aineessa väh. 60 op (väh. 35 ov) laajuiset aineenopettajan koulutukseen kuuluvan opetettavan aineen perus- ja aineopinnot. Lukiossa aineenopetusta antavalta vaaditaan yhdessä opetettavassa aineessa väh. 120 op (väh. 55 ov) laajuiset perus-, aine- ja syventävät opinnot ja kaikissa muissa aineissa väh. 60 op:n (väh. 35 ov) perus- ja aineopinnot.

      Lisäksi aineenopettajalta vaaditaan ylempi korkeakoulututkinto ja väh. 60 op:n (väh.35 ov) laajuiset opettajan pedagogiset opinnot."

      Näitä opintoja pitäisi sitten suorittaa jossain yliopistossa. Jos kiinnostaa, kysele suoraan yliopistoista. Vastaavat kyllä kysyvälle.

      Alalle pyrkivälle yhden aineen pätevyys ei sitten riitä kovinkaan pitkälle, vaan useimmat työppaikat ovat esim Terveystieto Liikunta ja Terveystieto Biologia Maantieto.

      • Fyssari

        Kiitokset vastauksista! Täytyy vielä funtsia.. Jospa sitä vielä lähtisi sitten lukemaan :) Nähtäväksi jääköön..


      • Pera Teutti
        Fyssari kirjoitti:

        Kiitokset vastauksista! Täytyy vielä funtsia.. Jospa sitä vielä lähtisi sitten lukemaan :) Nähtäväksi jääköön..

        sekin, ettei pelkän terveystiedon opettajille riitä tunteja niin paljon, että pelkästään siihen virkoja perustettaisiin. Eli normaalisti terveystietoon yhdistetään liikunnan opettajan työ. Ja liikunnalle opiskelemaan pääseminen onkin sitten jo melkoisen vaikeaa.


      • vierasssss
        Pera Teutti kirjoitti:

        sekin, ettei pelkän terveystiedon opettajille riitä tunteja niin paljon, että pelkästään siihen virkoja perustettaisiin. Eli normaalisti terveystietoon yhdistetään liikunnan opettajan työ. Ja liikunnalle opiskelemaan pääseminen onkin sitten jo melkoisen vaikeaa.

        Liikunnalle pääsy on erittäin vaikeaa. Alalla ei yhden koulun vuoksi onneksi ole kuitenkaan merkittävää ylikoulutusta.

        Biologia ja maantieto on toinen yhdistelmä, johon terveystietoa usein kompataan. Biologian opettajista valitettavasti on jonkin verran ylitarjontaa ja paikkojen saaminen ei ole ihan helppoa.

        Joka tapauksessa vakituisen työn saaminen vaatii vähintään maisterintutkinnon suorittamista, kolmen aineen yhdistelmällä vieläpä huomattavasti minimivaatimuksia laajempana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      268
      45708
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      46
      11379
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      222
      10983
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9800
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8638
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      282
      6689
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3345
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      2913
    9. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2900
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2370
    Aihe