eli kuinka paljon Microsoft piilolaskuttaa maailman surkeimmasta mainstream-selaimesta (=mainstream-selain, jolla vähintäin 10 miljoonaa käyttäjää)?
Mikä on IE-selaimen hinta?
Siunattu teknologia
11124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ilmainen mutta sitä ei saa asentaa muuhun kuin wintoysiin eli hinya on sama kuin wintoyssin hinta. Käytännössä maailman kallein selain (ja huonoin).
IE8 on tällä hetkellä omaan käyttöön paras selain, aikaisemmin se oli Seamonkey, joka on nytkin asennettuna.
Seamonkey oli kertaluokkaa vakaampi kuin IE7 ja aikaisemmat IE versiot ja Seamonkeyssä oli ominaisuus jota ei löytynyt muista selaimista ainakaan lähellekkään niin hyvin toteutettuna kuin Seamonkeystä.
IE8:sta ei löydy tätä tärkeää ominaisuutta, mutta ratkaisu tuli toisella tavalla joten Seamonkey on toisena selaimena, ja jos olen vieraalla koneella niin voin hyödyntää Seamonkeytä.
"Seamonkey oli kertaluokkaa "
Tarkoitin
Seamonkey on kertaluokkaa
"Seamonkeyssä oli ominaisuus "´
Tarkoitin
Seamonkeyssä on ominaisuus
Ja lisäys:
Luulisin että Seamonkey on edelleen vakaampi kuin IE8:kin mutta eroa ei juuri ole, niin vaikea sanoa. Molemmat toimivat jokatapaukseessa todella hyvin, kokonaan kaatumisia sattuu ehkä kerran kolmessa viikossa tai harvemmin ???..
Voiko selainkin siis kaatua?
En ymmärrä. Mikä selain on sellainen mikä ei mene ikinä jumiin?
IE8 on hyvä kanditaatti koska lähes aina käy niin että vain toimimaton välilehti saattaa hirttäytyä.
Seamonkey silloin harvoin kun kosahtaa niin on pakko käynnistää kokonaan uudelleen mutta näin käy harvoin.
Eipä noita selaimen kaatumisia ole tapahtunut sen jälkeen lopetin Windowsin käyttämisen puolikymmentä vuotta sitten. Käytössä on pääasiassa Opera ja Konqueror.
jaksa-.
Minulla ei ole Firefox tai Chrome kaatunut vielä kertaakaan linuxissa. Epiphany kaatuu ainoastaan flashien vuoksi, toisinaan.
...eikä postailla mutua tänne. ;)
"Minulla ei ole Firefox........... "
Et siis käytä firefoxia.
Ok, minäkin olen kännissä just nyt tapio viina juiotu ja rommia ja lonkeroa vielä jäljellä.
Windowsin hinnan. Sehän on osa Windowsia.