Tein oman pienen veneen mutta siinä on ongelmana tasapaino ? olen yrittänyt kaikenlaista mutten onnistunut. Voisiko joku auttaa? vene on kyllä tosipieni ..
kuinka pitää tasapainossa?
1
446
Vastaukset
- PuSe
Moottoriveneessä on aina tasapainoakseli moottorin ja potkurin välissä. Jos voimansiirrossa käytetään tavallista akselia, ei vene ole monastikaan riittävän vakaa.
Ammattitaidottomat korjaajat tekvät monta kertaa veneistä pommeja kun ovat poistaneet tasapainoakselin veneestä korjausten yhteydessä ja asentaneet maakäyttöön tarkoitettuja akseleita veneisiin.
Maallikko ei välttämättä huomaa ero tavallisen maakäyttöön tarkoitetun akselin ja erityisesti laiva- ja venekäyttöön tarkoitetun akselin välillä.
Pyörimisperiaatteensa mukaisesti kuitenkin tasapainoakseli on ainoa turvallinen vaihtoehto sen tuottamien hallitusti suuntaavien hydromagneettisten vuotokenttien ansiosta.
Tavallinen, maakäyttöön suunniteltu akseli sen sijaan toimii divergenttisanaalis -kenttien suuntaisesti matalammalla frekvenssillä eikä näinollen pysty vakauttamaan omaan pituuteensa nähden vesikulkuneuvoa riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247