Hajuhaitta/maalaistalo

neuvoja kaivataan

oisko kellään tietoa, kuinka päästä eroon ns. navetan hajusta vanhan maalaistalon sisällä (ei enää karjaa)? mitä remonttia voi tehdä? vai voiko tehdä mittään :( ?

7

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myyntiedustaja 53643

      Olen ollut erään firman myyntiedustajana.
      Kävin Forssassa Euromarketissa ja tuli juttua että siinä paikalla on ennen ollut navetta.
      Naiset kertoivat, että edelleen sateella ja keväällä tulee navetan haju alakertaan.
      Maata on sentään kaivettu, tuotu uutta tilalle jne.

    • desinfektio

      Turussa on pari tuholaistorjuntaan erikoistunutta yritystä. Ilmeisesti he suorittavat myös desinfiointia. Luulen, että kerrostaloasunnon palon jälkeen he menevät poistamaan savun hajua. Minulla ei ole tässä nyt puhelinluettelon keltaisia sivuja käsillä. Voi kuitenkin olla, että ei kannata kutsua kaukaa Turun ulkopuolelta.

    • vaniljan tuoksu

      Tuli mieleeni jonkun niksi. Imetään pölynimurin pussiin vanillinisokeria. Imuroidaan normaalisti kuten siivotessa. Sehän on tehokas levitystapa riippuen suodatuksesta, ei poisteta suodatinta.

    • navetan haju

      Kun kaupungissa ei ole riittävästi tonttitarjontaa, lapsiperheet siirtyvät maaseudulle. Syntyy maaseutuväestön ja palkkatyössä olevien yhteinen asuinseutu, kuten Sauvo. Toivottavasti tulijat saavat jonkinlaisen yhteyden maatalouselinkeinoa harjoittaviin. Maanviljelijät kylläkin ovat hyvin ennakkoluulottomia, johtuen vapaasta elämänmenosta luppoaikoineen. Kanssakäymistä on kuitenkin vaikea saada normaaliksi rakenteita murentamatta. Mielestäni yliaktiivisuutta on vältettävä, elämänmenon pohjavire maaseudulla on rauhallinen. Kyläily aiheuttaisi alkoholismia ja siitä seuraisi väkivaltaa.

      Kysyjät ovat ilmeisesti irtirepäisseitä. Nyt heidän pitäisi saada kotitaloonsa asutun haju välillä kylmäksi jääneeseen taloon. Vika ei ole aikaisempien asukkaiiden. En ole moralisoimassa, vaan uskon, että ihmiset aina esittävät todellisen ongelman. Vanhan maatalon korjaaminen on hankalaa sokkeloisen rakenteen takia.

    • kaupunkilaistollo ma

      vanhassa maalaistalossa ei ole hajuhaitta. Se on asennekysymys.
      Mutta jos vanhat lattiat, niin lattialautojen välissä on varmasti savea ja lehmänlantaa kulkeutunut vuosikymmenien aikana saappaissa. Sitten on ehkä maalattu yli ja lattiat ovat vanhan tunnelmalliset ja kuluneet. Ja kun lattioita pestään tai kostealla pyyhitään, niin navetan haju/tuoksu tulee vahvempana nenään.
      Vai olisiko hirsien välissä käytetty tasoitteena lehmänlannasta ja savesta leivottua laastia?
      Syitä voi olla monia, maalaisjärjen käyttö vanhassa maatalossa olisi hyvä.

    • enkko

      Vaikea on päästä hajuhaitoista oli se siten navetan tai kettu-tarhan haju
      Sillä se tartuu jopa vaateisiin

      • on rahan hajua!

        Vanhassa talossa se kuitenkin on kauan sitten ryypätyn rahan hajua...?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      113
      3511
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2674
    3. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      68
      2458
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2422
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      17
      2232
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2109
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2061
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1893
    9. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      4
      1705
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1612
    Aihe