Hei, onko Viking Linen Gabriellalla minkälainen saunaosasto? Onko lähellekään samaa tasoa kuin Silja Symphonylla? Miten tuo buffet oikein toimii, ohjataanko sinut pöytään ja löytyykö kahdelle hengelle oma pöytä? Onko meriaamiaisella sama systeemi?
Viking Gabriellasta...
Viikkari 2010
4288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pieni ja ahdas saunaosasto, ei voi verratakaan siljaan.. Buffetista: kaikilla on omat numeroidut paikat, henkilökunta neuvoo pöydän sijainnin kuitenkaan saattamatta pöytään. Kannattaa varata etukäteen. Kaksi henkeä ei saa omaa pöytää. Pöydät on yhdistetty niin että taitaa olla 3 tai 4 4-6 hlön pöytää yhdistetty "pötköksi". Tai sitten on iso pyöreä pöytä, johon mahtuu n. 10 hlöä. Meriaamiaisella saa mennä istumaan mihin haluaa, ei siis pöytävarauksia.
kyllä noiden buffet-ravintoloiden taso on mennyt työmaaruokaloiden tasolle. on siinä ruokailunautinto kaukana kun sadat ihmiset hälisevät ja häärivät ympäriinsä. ensimmäisen ryysäyksen jälkeen tarjoiluastioista saa raapia jämiä, ennen seuraavaa kattausta tuskin uutta tuodaan.
Mutta ainahan voit valita ala carte -listalta muista ravintoloista ruokaa.
Mielestäni Viikkarin buffetti on ihan tasokas. Jos kaivelet niitä prinssinakkeja ja lihapullia, ne varmasti ovatkin loppu, koska kaikki juntit, jotka ei hyvä ruuan päälle ymmärrä yhtään mitään, vetelevät vaan niitä.
Ja omakohtaisena kokemuksena on se, että takuulla tarjontaa täydennetään. Jos huomaa puutteita, niistä on kai kohtuullista mainita paikan päällä henkilökunnalle, eikä ruikuttaa aiheesta nettipalstalla.
Erityisesti Vikingin teemaviikot ovat olleet onnistuneita.
olen sen itsekkin todennu. Ruoka on hyvää ja viini myöskin.