Se joka vielä väittää että westiet eivät aiheuta allergiaa, erehtyvät todella! Oma tyttäreni (11v) oli lukenut netistä westieistä ja niiden "allergisoimattomuudesta". Tietenkin hän innoissaan kertoi minulle, allerginen kun on ja aina halunnut koiran, että tämmöinen koira nyt olisi toiveissa. Tietysti itsekin innostuin kun aina olen ollut koirarakas, ja niin sitä sitten etsittiin hyvää kenneliä.
Miten ihminen voikaan olla tyhmä! En käynyt edes testauttamassa tytärtä ennen westien ottoa. Kyseisessä kennelissä hän ei oireillut, joten en epäillyt mitään. Mutta kun pentu tuli kotiin, oli jo viikon kuluttua tytöllä käynnissä kauhea pärskintä ja niiskutus. Silmät turposivat ja henki ei tahtonut kulkea. Siinä sitten nappasi allergialääkkeen ja Väiski sai nukkua loppuyön kirjastohuoneessa, mahdollisimman kaukana tytön huoneesta. Aamulla heti pirautin kasvattajalle, ja hän lupasi etsiä Väiskille uuden kodin.
Kun jätimme yhdeksänviikkoisen Väiskin kasvattajan luokse odottamaan uutta kotia, tuntui siltä kuin katuisi koko loppuelämänsä että oli edes harkinnut koiran ottoa allergikkoperheeseen...
Tässä taas todiste siitä, että westiekin aiheuttaa allergiaa vaikka toisin usein mainostetaankin. Enemmän siitä kärsii jos ottaa koiran kuin on ottamatta. Tämä on surullista mutta totta.
"allergisoimattomuus"
2
218
Vastaukset
- Kappadokia
Kaikki on totta, mikä lukee netissä, niinkö???
Jos on allerginen KOIRILLE, niin kaikki KOIRAT aiheuttavat allergiaa! Suurin osa koira- ja muista eläinallergioista on herkistymistä eläimen epiteelille, siis iholle - se, että koirasta ei irtoa karvaa, ei ole mikään allergisoimattomuuden merkki.
Anteeksi, närkästyin, mutta minua niin pistää vihaksi tuo usein toistettu asiantuntematon väite, että kaikki koirat eivät aiheuttaisi allergiaa - milloin se, milloin tämä rotu. Todennäköisesti luulo lähtee siitä, että allergiseksi todettu ihminen sattumalta sietääkin jotain koirayksilöä, ja siitä päätellään, että MIKÄÄN sen rodun edustaja ei aiheuta allergiaa. Tai jos ei lähde karvaa, ei voi aiheuttaa allergiaa? Et varmasti ole ainoa, joka saa murhetta näiden typerien väitteiden takia!
Olen itse vähän samassa jamassa, lapsi allerginen, mutta itse elänyt enemmän vähemmän koirien kanssa 20 vuotta. Aluksi lapsella oli niin paha allergia, että se sai iho-, silmä- ja hengitysoireita jopa ihmisestä, jolla oli kotona koira. Todella vaikeaa oli löytää esim. hoitopaikka - päiväkodissa aina jollakin oli koira/kissa kotona ja vaatteissa allergeeneja, perhepäivähoitajilla kotona kissoja ja koiria. Onneksi löytyi kunnasta YKSI perhepäivähoitaja, jolla oli vain punakorvakilpikonna!
Jouduttiin antamaan koirat pois lapsen takia, ja suru oli suuri... nyttemmin lapsi on kai siedättynyt; siskolla, jonka luona käymme yökylässä muutaman kerran vuodessa, on koira; lasten leikkikaverien kotona on koiria, ja oireet on pikkuhiljaa vähentyneet. Kissa aiheuttaa edelleen punakirjavan ihon ja kauhean kutkan, ja olen huomannut, että koiran nuoleskelu tekee myös iho-oireita, mutta muuten lapsi on ookoo koirienkin seurassa.
Ehkä teilläkin siedätys voisi toimia? Mahdollisesti lääkärin seurannassa? Koira kuitenkin antaa niin paljon lapselle, ja tietysti aikusellekin, ja 11-vuotias olisi jo ikänsä puolesta varmaan vastuullinenkin omistaja. - rakkaudesta koiriin
Jotkut allergiset eivät välttämättä allergisoi lainkaan koiriin, vaikka muihin eläimiin allergisoisivatkin.
Hyvänä esimerkkinä se, että meille otettiin viime kesänä jackrusseli, eikä mitään oireita ole ollut kahdella allergisella perheenjäsenellä. Kannattaa aina testata erilaisilla kokeilla lääkärissä, aiheuttaako koira allergiaa. ELI RIIPPUU HYVIN PALJON IHMISESTÄ,TULEEKO ALLERGIAA. Joillekkin tulee, joillekkin ei. En menisi yleistämään tapauksesi perusteella, että näin kävisi aina, koska "onnellisiakin" tarinoita löytyy, kuten tämä meidän (=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489