Kun pelaan jotain peliä 1-4 tuntia, alkaa näyttöön muodostua erilaisia viivoja ja palkkeja ettei kuvaa oikein erota.Sitten kohta näyttiksen tuuletin menee täysille ja tulee virheilmoitus, että näytönohjain lakkasi toimimasta ja joutuu käynnistää uudelleen koneen.Lämmöt ovat alle 50.En ole kellottanut.
ATI HD-4850 kaatuilee
radeonX2
5508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaikuttaa näyttömuistin vikaantumiselta ehkä joko paikallisen ylikuumenemisen tai sitten vasta korkeammissa lämpötiloissa tapahtuvan vikatilan takia, joka korruptoi muistia ja siten myös näytön kuvaa. Lähetä takuuhuoltoon, kerro selkeästi missä olosuhteissa kuvan korruptoitumista tapahtuu ja minkä näköistä se korruptio on.
Jatkoa ajatellen saattaa olla viisasta myös tutkia kotelon jäähdytysilman läpivirtausta, mutta asiaa paremmin tuntematta on mahdotonta sanoa olisiko siinä myös parannettavaa.
Näyttömuistin piti olla 512mt, mutta sitten ne lähetti gigan kortin, joten en haluais palauttaa tota korttia.
Ota koneen koppa tai sivupaneeli pois ja suuntaa näytönohjaimeen vähän puhallusta vaikka pöytätuulettimella tai ylijäämä PC:n 12 V ropelilla ja testaa sitten intensiivistä pelaamista grafiikat, FSAA ja resot täysillä.
Jos nyt pelaa ongelmitta, niin ehkä voit "korjata" kortin itsekin parantamalla roimasti kotelon ilmankiertoa etenkin näytönohjaimen kohdalla. Kotelon kyljen alaosaan reikä näytönohjaimen kohdalle ja siihen 120 mm tuuletin yms. Ongelmasi ehkä on se, että näytönohjaimen muisti käy liian kuumana, vaikka GPU on ihan OK lämmöiltään. On tunnettua, että HD4850:t käyvät kuumina.
laskee saman tien kun sammutat pelin. oletko seurannut (esim siw) ohjelmalla mikä tallentaa korkeimman lämpötilan jne. nimittäin nuo 4800 sarjalaiset käyvät kuumana. oma kokemus. hyvässä lykyssä se nousee pelatessa lähelle 100 celsiusta jos ei ole esim rivatunerilla säätänyt näyttiksen tuuletinnopeutta.
Minulla on takana 2 tuuletinta ja sivussa 1 tuuletin näytönohjaimen kohdalla.css pelaessa näyttiksen lämmöt ovat aina alle 50C.Koppana on antec three hundred.Taidan laittaa näyttiksen takuuseen ku sitä on vielä puoli vuotta jälellä.