Voiko joku kertoo jolla tää on diaknosoitu? Itse olen äkkipikainen toisena päivänä haluan delata ja joskus on niin fiiliksissä.
apua!
outo:likka
3338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sehän on just tota. Tänään menee ja huomenna ei minnekkään. Kyse ei ole mistään murrosikäisen muoti taudista vaan hoitamattomana hyvinkin vaarallisesta oireyhtymästä. Kyllä kaikki sen kestää jos välillä on huonopäivä ja siintä palautuu ihan itsekseen. Mutta masennuksen ja manian välillä seilaaminen noin pääsääntöisesti vaatii lääkärin hoitoa ja lääkkeitä. Ainakin pääsee helpommalla. Se että myöntää olevan sairas helpottaa jo puolella. Ei siintä mitään ilmoitusta tule otsaan. Vertaistukiryhmistä tai vertaisistaan löytyy varmasti kavereita joille voi puhua ja käydä läpi omaa menneisyyttä eikä kukaan ihmettele.
"Kyse ei ole mistään murrosikäisen muoti taudista vaan hoitamattomana hyvinkin vaarallisesta oireyhtymästä."
Entä jos on sairastanut tätä tautia jo monta vuotta - oireillut voimakkaasti, mutta ollut niin pöljä, että on pitänyt sitä normaalina, eikä siksi ole hakenut apua. Voiko sellaisella viivyttelyllä tulla "pahempaakin jälkeä"? Yllätys yllätys, puhun nyt itsestäni. Elin täydellistä ON/OFF elämää. Nyt on kuitenkin OFF-vaihde ollut päällä jo niin kauan yhteensä, että tuntuu tämän talon perustan romahtaneen. En saa ON:ia päälle millään, jotenkin elämän uskottavuus on kadonnut ihan täysin, pidän kaikkea turhana ja odotan, että tämä elämä, jossa olen vankina, päättyy.
Moi. en halua kuulostaa pessimistiltä mutta kaikki elämässä onkin turhaa. Ainut millä on merkitystä on se mikiä ei häviä. Jeesuksessa on ON:)