Hei!
Eli, tietääkö kukaan, mistä saisi(luotettavasti) lappareita? Ei tarvitse olla välttämättä rek. Kertokaa, mistä itse hankitte tms. Kertokaa myös ihmeessä hintoja!
Mistä suomenlapinkoiria?
4
438
Vastaukset
- mi nä
Luotettavasti ilman papereita? Mitähän se semmoinen on?
Jos luotettavasti olet pentua hankkimassa, niin seuraa kasvattajien kotisivuja tai ota yhteyttä rotujärjestön pennunvälitykseen. Tähän aikaan vuodesta monella kasvattajalla onkin jo pentueita tulossa. Onnea etsintään.- lzkduf
ihmisiä aina ja vain se hinta? Monet ovat heti ensimmäiseksi kysymässä sitä hintaa. Ei hyvää koiraa saa muutamalla kympillä.
Lappalaiskoirien sivuilta lötyy kasvattajia. Hinta 700-900 euroa. - min ä
lzkduf kirjoitti:
ihmisiä aina ja vain se hinta? Monet ovat heti ensimmäiseksi kysymässä sitä hintaa. Ei hyvää koiraa saa muutamalla kympillä.
Lappalaiskoirien sivuilta lötyy kasvattajia. Hinta 700-900 euroa.kiitos vastauksistanne... ehkä on viisainta paperillinen ostaa. Ja eihän tuossa hinnassa mitään, olen valmis hyvästä maksamaan.
eli lappalaisesta:)
- Niilokalevi
Tuossa edellä jo kävikin hinnat selville. Pitää kuitenkin muistaa että ostohinta on pienin erä koko koiran hinnasta sen kustannuksista. Rokotukset, muut eläinlääkärillä käynnit. Suomenlapinkoirat ovat kyllä sieltä terveemmästä päästä.
Käykää ehdottomasti katsomassa emää, ja millaisissa olosuhteissa koirat elävät. Tämä on mielestäni kaikkein tärkein asia. Itkettää kun lukee juttuja pentutehtailjosta, joiden emät ovat 1,5m remmin päässä pentuineen. Ruokanakin on ollut vain perunankuoria. hirveää eläinrääkkäystä, johin ei näytä suomen lait koskevan. Ostajalla on suurin vastuu, että tälläiset ihmiset saadaan pois, "päiviltä" haluaisin sanoa, mutta pois markkinoilta.
Koitetaan viedä tällaista tietoa yhdessä eteenpäin, ja ilmoitetaan tietoon tulleista väärinkäytöksistä ja suoranaisista eläinrääkäyksistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1613063
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541799Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461754Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1571600- 761532
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3341418Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m771251The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201248- 1581082
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251045