Suihuhävittäjälentokoneen Y-käurä

Suihkuhävittäjälentokoneen Y-käyrä oli kuulemma esillä. Ottiko kukaan talteen linkkiä? Olisi kiva tietää mikä se on.
9273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

----Itse valuuttakapan tekeminen ei nyt kummoisia vaadi. Istumalihaksia ja mielenhallintaa. Se että tajuaa tehdä vain 5 pips:in kauppoja 3 tai 4 päivässä tekee parin vuoden päästä kauppaa jo ihan oikeasti isommalla pääomalla. Saa maksettua varmasti K-Kaupan maksalaatikon tuotoilla. 100 eurolla saa varmasti paukuttaa 10-kertoimella yhtä kannattavaa kauppaa kun 10.000 ,kun käyttää MACD ja BollingerB:t yhdistettynä 5 minuutin chartilla. Olen sitä mieltä, että ihan perusperttikin osaa niin halutessaan tehdä kannattavaa forex-kauppaa.
Tossa laskettiin porukalla ,että vaikka tekisikin vain 20 pipsiä per pvä 10 kertoimella tulosta, niin tuottoprosentit olisivat vuodessa jotain luokkaa 12.000%. Hannu oli vieläkin maltillisempi kuten tuloksista on meille näkynyt. Eli, älkää nyt oikeasti kuunnelko kaiken maailman kolikko-puttosia tai narsisti-narsseja jotka hölöttävät sekavia. Nämä julkisuuteen revityt "asiantuntija" lausunnot on samaa kastia kun pyytäisi kommentoimaan 2-tahtisen pappamopon omistajaa modernin suihkuhävittäjälentokoneen moottorin Y-käyristä. Molemmissa on kyllä moottori, mutta.....----

Äänestä

Sehän on ilmailun alalla vastine tavallisen tunkin v-käyrälle, kun rahat on kössitty.

Äänestä

Tuolla yleistä taloudesta palstalla yksi älypää antoi jopa kirjallisuusviitteen artikkeliin, joka käsitteli yliäänisen virtausaukon laskentaan. Siinä artikkelissa oli funkion määrittelynä aloitetty y=f(x) ja sitten paljon matematiikkaa.

Kysyin, että onko tämä nyt se y-käyrä. Poisti ketku viestinsä heti minun kysymyksn jälkeen.

Ymmärrän , suihkuhävittäjän Y-käyrä on y=f(x). Mitähän matematiikkaa siitä pappatunturista irtoaisi.

Äänestä
  • muuten poistanut..

    Äänestä

  • Hienoa, täydelistä. Tämä se on.

    Tässä artikkelissa oli funkion määrittelynä aloitetaan yleisesti y=f(x).

    Tietysti tämä on y-käyrä. Niinhän se alkaa.

    Äänestä

  • Faaraon kertomaa:

    ” 100 eurolla saa varmasti paukuttaa 10-kertoimella yhtä kannattavaa kauppaa kun 10.000 ,kun käyttää MACD ja BollingerB:t yhdistettynä 5 minuutin chartilla. ”

    Hienoja termejä oli demo-treidari Faarao löytänyt valuuttakaupan alkeista. Mahtaako Faarao niistä ymmärtää enemmän, kuin modernin suihkuhävittäjälentokoneen moottorin Y-käyrästä ?

    Äänestä

  • velllihousu kirjoitti:

    Faaraon kertomaa:

    ” 100 eurolla saa varmasti paukuttaa 10-kertoimella yhtä kannattavaa kauppaa kun 10.000 ,kun käyttää MACD ja BollingerB:t yhdistettynä 5 minuutin chartilla. ”

    Hienoja termejä oli demo-treidari Faarao löytänyt valuuttakaupan alkeista. Mahtaako Faarao niistä ymmärtää enemmän, kuin modernin suihkuhävittäjälentokoneen moottorin Y-käyrästä ?

    on helppo harjoittaa myös kotona. Yliäänisen virtausaukon laskentaa varten tarvitaan vain nauhoitus yön aikana tapahtuvista peräaukon purkauksista ja suun kautta tapahtuvista kuorsausäänistä. Niistä voidaan johtaa yleispätevä valuuttasijoittamisen malli pitkän ajan mittaustulosten avulla.

    Äänestä

capinautiikan avausta fysiikan rintamalle on koko maailman tiedeyhteisö odotellut. Hienoa, että sellainen on nyt saatu, vaikka hieman puolivillaisin perustein. y=x(fx)=y=|x(fy)=x=y ei ole huono aloitus, mutta pientä viilausta tarvitaan. Capinautin vakiota c voisi käyttää yhtälöön, jolloin se poistettuna saadaan y=Fx=Fy=x. Toimii ykkösellä ja 400% siitä on oikeasti edelleen yksi, tosin 5 voi olla oikeampi vastaus tai ei ole.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


velllihousu kirjoitti:

Suihkuhävittäjälentokoneen Y-käyrä oli kuulemma esillä. Ottiko kukaan talteen linkkiä? Olisi kiva tietää mikä se on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu