Mitäs mielipiteitä tästä Tjäreborgin hotellista? Sopiiko lapsiperheelle, lapset 9 ja 12v?
Phuket Palace, Patong Beach
ö-öö-ööö
10967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
sopii mutta paikka ei ole lasten paikka.
Koko maa ei ole naisten eikä lasten/lapsiperheiden lomakohde.
eikä ole koskaan edes käynyt Thaimaassa, Kelankorvauksilla viimeiset 12 vuotta ja kohta menossa parantolaan.
Olin maaliskuussa 3 viikkoa ko. hotellissa. Samaan aikaan myös useampia lapsiperheitä. Lapset näyttivät viihtyvän hyvin. Normaali, suhteellisen vaatimaton hotelli, mutta eihän ole hinnallakaan pilattu. Rauhallinen. Hyvää lomaa teille.
Kiitos vastauksista!!
Miksi ei ole lasten paikka? Liian paljon liikennettä Phuketissa? Vai seksitarjonta liian näkyvää.. Kovasti tuossa pähkäilen, että minne mennä. Tämä hotellihan on Kata beachin suuntaan muutama sata metriä, eli ei Patongin keskustassa.
Mielenkiintoinen nimimerkki aloittajalla ja "yllättävä" kyssäri hotellista josta täällä "ei" ole aiemmin keskusteltu.
Sika-Amalia on kuitenkin ehtinyt vinkaista peräti kaksi tyypillistä vastaustaan (arvatkaa mitkä) tähänkin ketjuun.
Sikäli mielnkiintoista, että Sika-Amalia on jättänyt tyypilliset peukuttamiset väliin. Täytyykin korjata tämä virheensä ;)
Olin itse 13-vuotiaan poikani kanssa Patongilla helmikuussa, ja paikka sopii ihan hyvin lapsillekin. Kun ei mene illalla Banglalle, välttyy näkemästä seksituristit. Ranta on ihana, hienohiekkainen ja halvat rantatuolit sekä snacksit ja juomat. Ostosmahdollisuudet ovat loistavat, ja Patongilta löytyy lapsille myös kaikki länsimaiset ruokailupaikat, jos niitä kaipailee. Patongilla oli halvempaa tehdä vaateostoksia kuin Karonilla tai Katalla, ja ruokaravintolatarjonta on runsasta. Paikka on mielestäni länsimaisemman oloinen kuin nuo pienemmät rannat. Jungceylonissa ja Robinsonissa kiertelimme iltaisin poikani kanssa, samoin muutkin lapsiperheet. Tavallista hierontaa oli tarjolla joka kulmalla, halpaan hintaan. Kävin itse mm. suoristuttamassa hiukseni, ja leikkauttamassa, ja kasvohoidossa, sekä tunnin öljyhieronnassa. Tämä setti maksoi 1000b, eli n. 20 euroa vähän päälle. Rannalla otimme kaikki aloe vera hierontaa ja söimme ihania kevätkääryleitä ja tuoretta ananasta. Rannalla 3 limua maksoi 70b, eli n. 1,5e.
Älkää nyt hyvät ihmiset menkö syömään YHTÄÄN MITÄÄN niistä kojuista. Varsinkin jos ei ole hepatiittirokotteita niin saatte eliniäksi tartunnan. Jo 15 vuotta sitten oppaat (aurinkomatkat) varoittivat asiasta. Kannattaa käydä katsomassa millaisissa olosuhteissa niitä pöperöitä leivotaan. Eihän näillä kojumyyjillä ole edes käsipesumahdollisuutta saatikka vessaa. Kaikkia sitä voi lukea ja vielä kehtaa kirjoittaa.
Kaikki keskitasonkin hotellit ovat Thaimaassa soveltuvia lapsiperheille, toisin kuin on esim. likaisessa Turkissa.
Yksi varma vaihtoehto on ainakin Banthai Beach & Resort. Tuon ikäiset lapset voivat itekin kirmata rannalle.
Olin maalis-huhtikuussa pari viikkoa ko. hotellissa. Oli ainakin siihen aikaan rauhallinen, hieman kauempana keskustasta mutta kävelymatka joka tapauksessa (jos haluaa hieman liikuntaa).
Hintaan olisi kuulunut myös maksuton kuljetus keskusta-alueelle/rannalle, paluukyyti taksilla.
Aamiaisessa ei ollut kovin paljoa vaihtelua, mutta riittävän monipuolinen kuitenkin. Hotellin välittömässä läheisyydessä ei (onneksi) kovin paljon ravintoloita/muuta härdelliä. Jos haluaa lomaan vaihtelua, voi käydä Simon cabaretissa tsekkaamassa showta - melko lähellä ko. hotellia.