Kuomun vaihto laillista?

P.u.u.h.a.p.e.t.e.

Minulla on peräkärry jossa on saranoitu ylösnostettava kuomu kaasujousilla. Jos otan tämän kuomun irti ja teen kärryyn itse oman pressuviritelmän (alumiinineliöputkista kehikko jonka päälle kangasseinät ja katto), niin pitääkö tästä tehdä muutosilmoitus ajoneuvorekisterikeskukseen ennen kuin ajaa sellaisen kanssa mihinkään.

Kuomu on varmaankin mainittu rekisteriotteessa. Onko asialla merkitystä muuten kuin kärryn massan osalta. Uusi kuomu tulee olemaan kevyempi kuin poistettava lasikuitukupu.

Syy moiseen menettelyyn on että joudun jatkossa kuljettamaan toistuvasti sellaista isokokoista tavaraa joka ei mahdu kärryyn kuomun ollessa tiellä, mutta tavara ei saa kastuakaan eli jokin kuomu pitää siihen päälle saada.

4

773

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinpä tekisin

      tehdä mitään muutosilmoituksia. Kantavuus paranee, kun kärry kevenee.

    • zertor

      "Kuomu on varmaankin mainittu rekisteriotteessa."

      ainakin minulla lukee omamassassa pelkän vaunun omamassa ja huomautus-kohdassa alhaalla lukee omamassa kuomun kanssa.

      sinun pitää vain huomioida sen alumiiniputki pressuviritelmän massa ja lisätä se vaunun omamassaan ilman kuomua. sen sitten kokonaismassasta vähentäen saa laillisen kantavuuden.

      • zertor

        tuli vielä mieleen, että jos aluputkea käytät ja vastassa rautaa, niin varaudu että rauta saattaa ruostua hyvinkin nopeasti, sillä alumiini on jalompi metalli. jos haluat välttyä siltä, niin sinkittyä teräsputkea (tosin voi painaa enemmän).


      • Fe+Al
        zertor kirjoitti:

        tuli vielä mieleen, että jos aluputkea käytät ja vastassa rautaa, niin varaudu että rauta saattaa ruostua hyvinkin nopeasti, sillä alumiini on jalompi metalli. jos haluat välttyä siltä, niin sinkittyä teräsputkea (tosin voi painaa enemmän).

        Alumiini-teräs yhdistelmä ei ole kovin ärhäkkä ruostumaan, sitä on hyvin paljon taivasalla.
        http://ylivieska.cop.fi/karip/kemia/031S01Y/sähkökemiallinen korroosio.pdf
        Al ja Fe (sinkittynä!) näyttävät olevan aivan vierekkäin, joten ei syöpyne vauhdilla ja Al on epäjalompi,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1356
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      516
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    Aihe