Hei tässä vielä yrittäjän äitiyseduista:
-nostin yel maksua puolivuotta ennen laskettua aikaa että tuet edes vähän järkevämmät kuin aikaisempina kertoina, nyt siis mietin että jään jo 3 kk ennen h-hetkeä lomalle, niin täytyykö yelliä maksaa sinne ihan loppuun asti. Eli samalle kuukaudelle asti kun laskettu aika on. Kun tosiaan lomalle jään aikaisin niin tulot myös ovat siis nolla, ja lainat ym.kulut tietenkin vielä hetken siinä pyörivät ennenkun voin hakea äippärahoja.
- ja jos hakee varhennettua äippärahaa niin täytyykö siihen laittaa jotain perusteita tai muuta, ei muista enää näitä ekasta äippälomasta.
No tässä pari kysymystä vielä, jos täältäkin jo selkiytyy :)
yrittäjyys ja tuet
ödlfksnsldjf
2
590
Vastaukset
- vieras vaan
Sun täytyy sitä korkeampaa yelliä maksaa ainakin se puolivuotta.
Ei siis riitä että nostit 6 kk ennen laskettua aikaa ja sitten lomailetkin 3 kk maksamatta.
siitä ei siis kerry riittävästi.
Jos haet varhennettua - niin sama juttu, yel täytyy olla 6 kk korkeampi ennen äitiyslomalle jääntiä.
Mitään perusteluita siihen ei tarvita.- sdkjahdkjsh
Kiitos asiallisesta vastauksesta :) Näin minäkin vähän arvelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981