Poistuuko myös Polosta 1.4 bensiinimoottori??

Teme...

Moi!!

Onkohan kenelläkään tietoa, että poistuuko myös Vw Polon tuotannosta 1.4 litrainen bensakone ja tilalle tulis 1.2 tsi (alemmalla viritysasteella kuin tähän saakka)?Eli tarjolla olisi kaks 1.2 tsi versiota. Ainakin konserni "sisaruksessa" Skoda fabiassa on tuotannossa jo tapahtunut tuollainen muutos.

Ja jos Poloon tulossa sama muutos niin millonkahan se mahtaa tulla, kun uusi Polo kiinnostaisi?

Kiitos vastauksista

tv. Teme..

3

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suunnittelua kaikki

      1,4 poistuu aiaknaan. Polo myy hyvin nyt silläkin joten tehdas ei pidä kiirettä sen korvaamisella. Se poistuu kunhan Polon kysyntä Euroopassa kääntyy tästä ensihuumasta laskuun jolloin uudella moottorilla saadaan taas kysyntää ylös. Nyt ratsatetaan vielä uutuusarvolla, vuoden auto tittelillä jne. Ei tekniikalla.
      1,4 kone kannattaa tehtaan pitää tuotannossa mahdollisimman pitkään koska se kone on jo maksanut kaikki investointinsa takaisin ja nykyisin sen koneen tekeminen on halpaa. Ja koska autotehtailla, VW konsenissajaan, ei mene tässä laman keskellä kovin hyvin on entistä tärkeämpää maksimoida tuotot.

    • ------

      siinä kesymmässä TSI Fabiassa on potkua?

      • Teme..

        63 kw elikkä 85 hv. Tehoissa vastaa nykyistä 1.4 mutta vääntöö on enemmän eli 160 nm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      367
      1841
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1668
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1338
    4. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      940
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      888
    6. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      69
      879
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      32
      714
    8. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      68
      676
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      53
      676
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      673
    Aihe