Kohta katkeroidun kokonaan

katkeranuorinainen23

Taas tuli pakit. Olen nuori nainen, joka ei pelkää tehdä aloitteita miesten suuntaan. Mutta miksi, miksi minut aina torjutaan? "Ei sinussa ole mitään vikaan vaan minussa..." VITTU! Kun tuota on kuullut tarpeeksi niin eihän sitä enää usko. Kai minä sitten vain olen naisena niin vastenmielinen, ettei kukaan mies halua minua. Olen siis tuomittu olemaan yksin ja sekös katkeroittaa.

3

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pegon

      Saatat toki kuitata tämän vain yrityksenä vakuutella ja lohdutella sua, mutta ei kannata katkeroitua. Ja siis sanon tämän ennen kaikkea sun itsesi vuoksi kun olen ihan oikeesti nähnyt mitä katkeroituminen tekee ihmiselle, kuinka syvälle edetessään katkeruus tekee ihmisestä elävän kuolleen, olennon joka syö, juo nukkuu, hengittää, tekee työtä ja muita välttämättömiä asioita, mutta joka muuten on ihmisenä käytännössä "kuollut", jos ymmärrät mitä tarkoitan. Joten en suosittelee katkeroitumaan, koska vahingoitat sillä ennen kaikkea vain itseäsi. Eli jos haluaa olla todella itsekäs, kannattaa olla katkeroitumatta.

      Mitä tulee tuohon aloitteiden tekemiseen, monen miehen itsetunto ei valitettavasti kestä sitä, että nainen tekee aloitteen. Tämä on alitajuista, jos mies vastaa naisen aloitteeseen hän pelkää että hän jää loppuiäkseen pahasti tossun alle. Tämä on yhtä paljon hänen oma pelkonsa kuin hänen pelkonsa siitä, että leimautuu miesten keskuudessa nössöksi. No joo, mutta toinen juttu joka tähän liittyy, niin ehkä jos yrität liikaa, niin se myös ahdistaa miehiä. Siis tarkoitan että mieti nyt vaikka itse miltä sinusta tuntuisi jos miehet tulis lähentelee sua jos et sitä itse haluaisi? En haluaa väittää että näin välttämättä tekisit, mutta noh, en oikeen osaa sitä tämän paremmin selittää. Muuta kuin siis että jos jokin taktiikka ei toimi, ei kannata yrittää väkisin, koska silloin se ei ainakaan toimi.

      • katkeranuorinainen23

        niin...olen kyllä välillä ajatellut, että ehkä yritän tosiaan liikaa? Olen keskustellut asiasta hyvän ystäväni kanssa ja hänkin ehdotti, että voisi tehdä hyvää ihan "olla vaan". Odottaa vuorostaan, että mies tekee aloitteen. Mutta minua taas mietityttää se, että jos alan tosiaan olemaan vaan, niin kauan sitä kannattaa jatkaa? Etten sitten kolmikymppisenä huomaa, että elämäntilanne on ihan sama kuin kymmenen vuotta sitten??! Ja se, mikä luonteessani on vikaa on se, että jämähdän helposti märehtimään vanhoja juttuja. Aina kaikesta ei halua edes kertoa kavereille...ehkä voisin alkaa olemaan avoimempi tunteideni suhteen ja puhua rohkeammin tunteistani ja kokemukistani ystävilleni.


    • bisoshoven

      Päättömän vajeltelun...huomaat jo olevasi perillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13182
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3639
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      149
      1312
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      200
      973
    Aihe