Vajiksen kuukautishäiriöistä

Vajaatoiminnan oireisiin naisilla kuuluvat mm. kuukautishäiriöt, mutta voiko myös lääkkeet (Thyroxin) aiheuttaa kuukautishäiriöitä?

Mulla on 3 kuukautta sitten aloitettu kilpirauhasen vajaatoiminnan lääkitys (oikea annoskoko on vielä hakusessa). Tätä ennen ei ole ollut mitään isoja ongelmia kuukautisten kanssa: ovat suurin piirtein säännölliset (muutaman päivän heittoja joskus), aika runsaat ja kestävät noin 3-4 päivää. Nyt kuitenkin on ilmennyt kuukautisten kanssa häiriöitä. Mulla oli puolitoista viikkoa sitten viimeinen vuotopäivä ja nyt 3 päivää sitten kuukautiset alkoivat uudestaan! Ensin tuli pari päivää limaa ja nyt ihan verta. Epäilen että lääkitys vaikuttaa tähän, voiko olla? Vähän säikkynä olen esim. ettei vain olisi myoma (näin nuorena!).

Onneksi pääsen kohta lääkäriin keskustelemaan asiasta, mutta haluaisin tietää onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia? Olen 22 v.
1260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Joillakin lääkityksen aloitus saattaa pahentaa hetkeksi oireita. Itsellänikin alkoi ummetus samantien kun aloitin lääkityksen vaikka sitä ei aiemmin ollut. Nyt toki sekin on onneksi hävinnyt, niin kuin suurin osa muistakin oireistani. Odota rauhassa, jos muutamassa kuukaudessa kuukautisesi ei normalisoidu, niin sitten on syytä mennä tutkimuksiin. Oma vajaatoimintani todettiin marraskuussa ja olen vasta 19 vuotias.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säikky vajis kirjoitti:

Vajaatoiminnan oireisiin naisilla kuuluvat mm. kuukautishäiriöt, mutta voiko myös lääkkeet (Thyroxin) aiheuttaa kuukautishäiriöitä?

Mulla on 3 kuukautta sitten aloitettu kilpirauhasen vajaatoiminnan lääkitys (oikea annoskoko on vielä hakusessa). Tätä ennen ei ole ollut mitään isoja ongelmia kuukautisten kanssa: ovat suurin piirtein säännölliset (muutaman päivän heittoja joskus), aika runsaat ja kestävät noin 3-4 päivää. Nyt kuitenkin on ilmennyt kuukautisten kanssa häiriöitä. Mulla oli puolitoista viikkoa sitten viimeinen vuotopäivä ja nyt 3 päivää sitten kuukautiset alkoivat uudestaan! Ensin tuli pari päivää limaa ja nyt ihan verta. Epäilen että lääkitys vaikuttaa tähän, voiko olla? Vähän säikkynä olen esim. ettei vain olisi myoma (näin nuorena!).

Onneksi pääsen kohta lääkäriin keskustelemaan asiasta, mutta haluaisin tietää onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia? Olen 22 v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu