Kaupunki ajatti lunta pois tyhjiltä tonteilta ennen pääsiäistä kiireesti ennenkuin aurinko ja vesisade olisivat sulattanut lumet. Salonjoen rannan pyöräteitä ei ole saatu avattua jäiden lähdön jälkeen vapaaksi jäistä vaan pyöräiljät joutuvat pyöräilemään Hämeentietä pitkin Keskustan ja Ollikkalan välillä.
Ovatkohan kaupungin virkamiehet aivan tehtäviensä sasalla?
Ovatkohan kaupungin virkamiehet aivan tehtäviensä sasalla?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei niitä jumalottomia jäänlohkarei voi kauhakuormaajal jokke tuupata, siin o kaik joenpenkat rikki ja mihi veneet kiin pistetä jos ne putket o kaik joes. Ajattel ny vähäse mitä kirjotat tääl ja on se hyvä et lumet ajetti pois, nii o paljo äkkiemmi kuiva eikä vet ol joka paikas.
Jäiden lähdön jälkeen taitavan urakoitsijan kaivinkone tuuppasi jäälohkareet jokeen marian- ja rautatiesillan ailkulkujen pyöräteiltä. Jospa taitavan urakoitsijan kaivinkone tuupaisi jäälohkareet jokeen keskustan - ollikkalan väliseltä pyörätieltä jotta ihmisen pääsisivät turvallisesti pyöräilemään ko. välillä.
Joulukuusesta jätettiin rungon tumppi pystyyn keskelle toria, aioitaankohan se juurruttaa kun joulukin lienee jo mennyt ohi.
Juu on tää paska kaupunki. Kukaan ei osaa tehä mitään...
Tarttis varmaan muuttaa Somerolle tai Turkuun jos siellä olis parempia kaivinkonekuskeja tai metsureita...
Mää käyn ehtoommalla lapioimassa ne jäälohkareet jokeen takaisin ja vien uuden kuusen torille..ensin täytyy syödä ja huilata.
Hyvä meininki!
Kato sitten ettei se kuusi ole vinossa. Tulee taas sanomista
Montako kunnan työntekijää tarvitaan poistamaan kuusentumppi torilta ?
Se on jo suojeltu. Liito-oravan paskaa nähty lähettyvillä.