Parisuhdekartta,

Ihmeissäni.

Minkälainen on hyvä parisuhdekartta? Mitä kartalla tulee olla, jotta se olisi hyvä molemmille kumppanille? Liika Neptunus on liikaa, se vie pohjan todellisuudelta, käykö samoin Uranuksen kanssa? Pelastaako Pluto yhtymä Pluto kaiken? Kun Saturnukselle ei tahdo löytyä hyvää aspektia, löytyykö mielekkyyttä elämään? En muista Merkuriusta, koska on niin paljon Plutoa ja Uranusta, katson Merkuriuksen myöhemmin. Kun tahtoo miehen elävän panostaen omaan elämäänsä, koska siellä on hänen omat vahvat juttunsa, mikä olisi tärkeä tekijä kartalla? Minkälainen merkitys Jupiterilla on yhteiskartalla? Venus, Mars, Merkurius ja Kuu, niitä tutkin vielä.
Miehellä on hyvä kotikartta, nousu Jousimies, Kuu Ravussa riittääkö se yhteiseen karttaan, yhteiseen eloon ja kotiin?

4

621

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astrologist

      Hyvä parisuhdekartta on sellainen, jossa on riittävästi positiivisia aspekteja mutta myös haastavia aspekteja dynamiikan turvaamiseksi. Liian helppo parikartta tylsistyttää ja kyllästyttää ajan myötä. Aspektit akseleihin ovat erityisen tärkeitä, samoin Kuu, Venus, Mars ja tietysti Aurinko aspekteineen.

      Jotta parisuhdekarttaa voisi analysoida oikein, olisi tiedettävä kumpaisenkin oma kartta kokonaisuudessaan. Kas kun jotkut seikat sopivat toisille, toisille taas ei. Jos esim. molempien omat kartat ovat vesipainotteisia, ei ole huono juttu jos Neptunuksella on paljon aspekteja, se vain saa parin vähän enemmän "leijumaan", mutta onpahan tuttua ja turvallista : ) Maa-ihmisten kartalla vahva Neptunus sitten taas voi tehdä enemmän haittaa, se on tavallaan vieras tekijä.

      Pluto yhtymä Pluto ei parikartassa merkitse oikeastaan mitään, ellei siinä ole muita planeettoja/akseleita mukana, se vain kertoo että kumppanit ovat suurinpiirtein saman ikäisiä. Pluto kun on sukupolviplaneetta.
      Saturnus ei sinänsä tuo mielekkyyttä elämään, haastavuutta kylläkin - ja voihan sekin olla mielekästä jos elämä on muuten tylsää. Mutta yleensä on hyvä jos Saturnus muodostaa jonkinlaisia (miel. pehmeitä) aspekteja parikartalla, vrt. dynamiikka. Eipä tule sitten pidettyä mitään itsestäänselvänä.

      Kun parikartalla on pääasiassa hitaiden planeettojen aspekteja (Uranus, Neptunus, Pluto, Saturnuskin), voidaan ajatella että suhteen merkitys on jollain "korkeammalla" tasolla, yhteinen arki ei ehkä toimikaan silloin ihan mutkattomasti (riippuu persoonaplaneettojen aspekteista). Jupiter on aika tärkeä keventäjä ja hyvän mielen tuoja, riippuu tässäkin pitkälti aspektien laadusta.

      Rapu-Kuu on koti-ihminen, mutta se ei vielä tee teistä parina sellaista, ellei myös sinun Kuusi tai yhteis-Kuunne ole myös Ravussa/neloshuoneessa/jossain sopivassa aspektissa.

      Että näin.

      • Kuopiossa.

        Vaaka-nousuna Jousimies-nousu antaa menoa ja meininkiä, kuinka kauan paikoillaan pysyvä nainen jaksaa iloita Jousimies-noususta, aurinko-neitsyt? Unohdin Pluton ikäkausiplaneettana, samaa ikäluokkaa olemme. Maataloon syntynyt poika saa aivan erityisen kasvualustan, kuin kaupunkilaispoika arvot ovat aivan omaa luokkaansa, tuo ominaisuus on silmiinpistävä ja hyvä, se luo kaiken hyvän pohjan turvallisuudelle suhteessa. Jousimiehillä raha näkyy usein arjessa, sijoittaminen riskeineen ei miellytä minua. Paljon on hyvää ja mukavaa, mies ei usko astrologiaan, mutta jos saisi ylipuhuttua ja tilattua parisuhdekartan, hinnasto löytynee netissä? Kiittäen vielä.


    • Moumoi

      Laikas horutus moisut pätivö Jupiter kronsut faber Merkurius?
      Lamous setulai kursoi Mars toetkus komai leitikus !

      • Iloinen elämä.

        Sinulla on Merkurius huoneessa 5, se tekee yhtymän aurinkoosi siellä ja Luoja tietää, mitä vielä. Huoneessa 4 Sinulla on Neptunus, Mars, luulisin. Jupiter on huoneessa 10.

        Käytä Sinulle annettuja lahjoja, aloita lastenkirjan kirjoittaminen. Tee lista niistä kaikista asioista ja tehtävistä, joita lahjasi odottavat. Menestystä !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2049
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1323
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      993
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      214
      933
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      80
      820
    6. 95
      803
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      714
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      73
      691
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      680
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 37
      561
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe