Miten voi olla mahdollista?

re¨serviläinen

Miten voi olla mahdollista, että esim. reservin kapteeni on samanarvoinen kuin aktiivipalveluksessa oleva kapteeni, kun jälkimmäinen on kuitenkin käynyt sentään yliopistotasoisen maanpuolustuskorkeakoulun ja ensin mainittu jonkun väsyneen RUK:n joskus parikymppisenä? Vai ovatko ne tosipaikassa (esim. sodan syttyessä) todella samanarvoisia? Järjellä ajatellen ei jotain reservin kapteenia voisi laittaa samoihin tehtäviin kuin aktiivipalveluksessa olevaa kapteenia, mutta miten asia mahtaa oikeasti olla?

1

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älykääpä

      aattelepas moniko kapi kapteeni on oikees soras rintama hommis.
      kui paljo niitä sun mielestäs on.

      ymmärrys hoi äly älä jätä......
      kapi kapteenit on yleensä siis paljo useemin ku reservin kapteenit patalioona tason komentajia, näin rauhan aikana, mutta soran aikana niitä ei yksinkertaasesti vaa riitä.
      kapi kapteeni on sotatieteiren kandidaatti oltuaan kapteenina n. 5-10wee se voi mennä yrittää päästä maisteriksi joka merkitsee majurin arvoa.

      aika prkleen vaikeeta kuule reservis päästä majuriks. MUTTA EN TARKOITA ETTÄ SE OIS VAKINAASES SEN HELPOMPAA.

      mitä merkitystä tolla sanomallas ees on soran aikana tai kertsareis???????
      patalioonan komentaja komentaa komppa ukkoja ei yksittäisii sotilaita, joku rupuunen luti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7977
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4563
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      32
      4383
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3579
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2763
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2636
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2389
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2343
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2033
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      56
      1733
    Aihe