Köynnöshortensian LANNOITE

Hortensiahölmö

Miutä lannoitetta köynnöshortensialle...kanankakka,vai jokin muu?

Kitukasvuiset hortensiat 6v

6

4653

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Minkälaisessa paikassa ne kasvavat ? Mieluimmin varjo-puolivarjoisa paikka , kasvualustan tulee olla hapan, itse olen kyllä antanut kanankakkaakin, eikä se siitä ole huonoa tykännyt , päinvastoin.
      Toisen köynnöksen istutin aivan tavalliseen maahan ja hyvin näkyy kasvavan, joten eipä taida olla niin väliä minkälainen maa on.
      Olen kullut että toiset ovat antaneet samaa lannoitetta, mitä annetaan perunoille, myös rodolannoite käy.

      Köynnöshortensiat ovat alkuun aika hidaskasvuisia, mutta sitten kun alkavat kasvaa , niitä ei pidättele mikään.

      • Hortensiahölmö

        Meidän köynnöshortenisat kasvavat suht. varjossa, terasssin säleseinää vasten. Maa on hapahko...itse epäilen,että olen lannoittanut liian vähän,kun niin kitukasvuisia vaikka jo 6 vuotta olleet.
        Nyt annan kyllä enemmän lannoitetta...kanankakkaa ja ehkä myös rodolannoitetta jonkin ajan kuluttua.


    • madame hortensia

      Pihamme maaperä on entistä havumetsän pohjaa ja köynnöshortensia on nyt n. 20 v:n ikäisenä aivan valtava ja sitä saa välillä vähän kurittaakim. Kukkii ahkerasti ja on rehevä.

      Edellinen asukas lannoitti ja hoiti sitä, jonka takia se oli aika kitukasvuinen ja onneton. Minä jätin sen rauhaan ja annoin vain olla,koska Suomessa on noin ylipäätään ongelmana liian hapan maaperä kuin emäksinen eli en sinuna tekisi sille yhtään mitään, vaan antaisin pari vuotta tointua hoidoistaan.

      Jos lähellä on kukkapenkkiä tai muuten multavaa maata esim. olet perustanut vaikkapa kukkapenkin köynnöksen ympärille saattaa myös lähiympäristö lisätä lannoitemäärää sekä muuttua liian reheväksi hortensialle.

    • JUURAKON HULDA

      MINUN HORTENSIAN JUURET ON SUURESSA KUKKAPENKISSÄ JA KASVAA ETTEI PERÄSSÄ KERKIÄ. SYKSYMMÖLLÄ AINA KARSIN JA LYHENNÄN. KEVÄT LEIKKAUS SAA VUOTAMAAN JA SAATTAA KUOLLA.

    • kirjoita pienellä

      älä Hulda huuda..ottaa silmiin ja on paha lukea.

    • toinen hulda

      näen kirjoittaa ja lukea itse paremmin ,kun kirjotan isoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1028
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      873
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe