Köynnöshortensian LANNOITE

Hortensiahölmö

Miutä lannoitetta köynnöshortensialle...kanankakka,vai jokin muu?

Kitukasvuiset hortensiat 6v

6

5187

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Minkälaisessa paikassa ne kasvavat ? Mieluimmin varjo-puolivarjoisa paikka , kasvualustan tulee olla hapan, itse olen kyllä antanut kanankakkaakin, eikä se siitä ole huonoa tykännyt , päinvastoin.
      Toisen köynnöksen istutin aivan tavalliseen maahan ja hyvin näkyy kasvavan, joten eipä taida olla niin väliä minkälainen maa on.
      Olen kullut että toiset ovat antaneet samaa lannoitetta, mitä annetaan perunoille, myös rodolannoite käy.

      Köynnöshortensiat ovat alkuun aika hidaskasvuisia, mutta sitten kun alkavat kasvaa , niitä ei pidättele mikään.

      • Hortensiahölmö

        Meidän köynnöshortenisat kasvavat suht. varjossa, terasssin säleseinää vasten. Maa on hapahko...itse epäilen,että olen lannoittanut liian vähän,kun niin kitukasvuisia vaikka jo 6 vuotta olleet.
        Nyt annan kyllä enemmän lannoitetta...kanankakkaa ja ehkä myös rodolannoitetta jonkin ajan kuluttua.


    • madame hortensia

      Pihamme maaperä on entistä havumetsän pohjaa ja köynnöshortensia on nyt n. 20 v:n ikäisenä aivan valtava ja sitä saa välillä vähän kurittaakim. Kukkii ahkerasti ja on rehevä.

      Edellinen asukas lannoitti ja hoiti sitä, jonka takia se oli aika kitukasvuinen ja onneton. Minä jätin sen rauhaan ja annoin vain olla,koska Suomessa on noin ylipäätään ongelmana liian hapan maaperä kuin emäksinen eli en sinuna tekisi sille yhtään mitään, vaan antaisin pari vuotta tointua hoidoistaan.

      Jos lähellä on kukkapenkkiä tai muuten multavaa maata esim. olet perustanut vaikkapa kukkapenkin köynnöksen ympärille saattaa myös lähiympäristö lisätä lannoitemäärää sekä muuttua liian reheväksi hortensialle.

    • JUURAKON HULDA

      MINUN HORTENSIAN JUURET ON SUURESSA KUKKAPENKISSÄ JA KASVAA ETTEI PERÄSSÄ KERKIÄ. SYKSYMMÖLLÄ AINA KARSIN JA LYHENNÄN. KEVÄT LEIKKAUS SAA VUOTAMAAN JA SAATTAA KUOLLA.

    • kirjoita pienellä

      älä Hulda huuda..ottaa silmiin ja on paha lukea.

    • toinen hulda

      näen kirjoittaa ja lukea itse paremmin ,kun kirjotan isoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      315
      1273
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1267
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      95
      989
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      978
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      909
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      762
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      20
      674
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      67
      604
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      597
    Aihe