Eli äitini kuoltua muutama vuosi sitten minulle ja isälleni jäi yhteinen asunto ja muutama tuhat euroa rahaa kuolinpesän omaisuudeksi. Kuolinpesä päätettiin pitää jakamattomana. Eli miten on, pystyykö kumpikaan tai molemmat käyttämään kuolinpesän (toki melko vähäisiä) varoja ilman että kuolinpesää ryhdyttäisiin jakamaan, kun tuo jako tässä muutoin tuntuisi aika turhalta toimenpiteeltä.
jakamattoman kuolinpesän varoista
tyhmiä kysymyksiä
4482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
rahaa on helppo jakaa "sulle-mulle-mulle-sulle-mulle" -periaatteella..
Jonkinlainen dokumentti jaosta, osittainen jakokirja.
Ei ole iso vaiva kirjata paperille mitä on tehty ja milloin ja allekirjoitukset.
Säästyy monelta murheelta kun jommalla kummalla pätkii muisti tai sitten jompi kumpi kuolee ja sijaan tulee muita perillisä.
ok, kiitoksia näistä.
Olin mukana selvittämässä 2 kuolinpesää joissa oli jaeltu omaisuutta ilman papereita.
No hommahan oli ihan ok mutta kun jakajia oli jäljellä enään yksi ja sijaan tulleet perilliset olivat alaikäisiä niin maistraatti olikin tarkka näissä asioissa.
Homma saatiin lopulta hoidettua mutta huomattavasti helpompaa olisi ollut osittaisten jakokirjojen kanssa.
Koskaan ei voi tietää mitä tulevaisuudessa tulee, joten kaikki paperille.