HÄKEn väestöhälyttimet?

Ei varmaan ihan sopiva forum, mutta kun skanneri-lehden sauna on kai lopullisesti kiinni, niin kokeillaan täällä jos joku tietäisi.

Eli miten hätäkeskus nykyään välittää väestöhälyttimien signaalit? Ennenhän ne menivät analogisen verkon kautta, mutta onko nekin siirretty VIRVEen?
2203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat
  • Jossainpäin meni johtoja pitkin ja jossain radioteitse olivat selektiivikutsujen takana.
    Eikä oo sanottu kun viestintä ja tiedonsiirto on ollut kirjavaa, vaikka olis joku juossut torniin ja painanut nappia, eihän siitä aikaa paljoa oo kun oli veivattavat sireenit.
    Nyt on tuo Virve, mutta epäilen, että ei ihan jokapaikassa vielä, sillä muutostyö siihen suuntaan on ollut aika hidasta. Ja miten ovat nuo, jotka ovat tehtaissa ja yksityisissä hoteissa, sinne tuskin virvellä saa yhteyttä.
    Kaikkihan on vähän salamyhkähkästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piip piip kirjoitti:

Ei varmaan ihan sopiva forum, mutta kun skanneri-lehden sauna on kai lopullisesti kiinni, niin kokeillaan täällä jos joku tietäisi.

Eli miten hätäkeskus nykyään välittää väestöhälyttimien signaalit? Ennenhän ne menivät analogisen verkon kautta, mutta onko nekin siirretty VIRVEen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu