Olen kiinnostunut roduista skotlanninhirvikoira ja irlanninsusikoira. Kumpainenkin rotu sopii ensimmäiseksi koiraksi, kerrostaloon ja koulutettavuus on helpompaa kuin monilla pienemmillä roduilla. Perusasiat ovat tiedossa ja olen tutustunut kummankin rodun yhdistyksen sekä kasvattajien kotisivuihin huolella. Nyt vain haluaisin kuulla mielepiteitänne, kumpi olisi aloittelijalle varmempi vaihtoehto. Tietenkin pitää puhua yleistäen, kun jokainen yksilö on oma persoonansa. Eniten kokemusta on "kummukoiristani", hellyydenkipeästä saksanseisojasta ja yli-innokkaasta bostoninterrieristä. Eli aivan kokematon en ole.
Pitääkö skoteilla ja irliksillä paikkansa, kun jostain luin, että urokset olisivat naaraita helpompia? Että urokset tottelisivat herkemmin.. Yleensä väite on päinvastainen, niin se herätti heti mielenkiinnon. Millaisia kokemuksenne ovat?
Pienenä tyttönä vastaani tuli (todennäköisesti) irlanninsusikoira ja siitä asti tämä otus on pyörinyt ajatuksissa. Välillä hurahdin jo bulldoggeihin, mutta ne ovat ylijalostettuja. Enää en haikaile kuin korkeintaan työkoirista, vanhaenglanninbulldoggi ja amerikanbulldoggi. Jälleen nämä ylvään harmaat koirat ovat vallanneet mieleni! Mutta vaikeutta tuottaa nyt se, että havahduin näyttelyssä skotlanninhirvikoiran olemassaolosta. Haluaisin nyt viisasta sananvaihtoa kyseisistä roduista. Asun Tampereen seudulla, joten voin käydä katsomassa irlanninsusikoira kenneliä, mutta skottien kasvattajat asuvat kauempana. Mieluiten ottaisin kummankin rotuisen koiran heti, mutta varat eivät tällä erää siihen riitä. Olen myös valmis odottamaan koiraani, koska jonot ovat varmaan melko pitkät.
Tällaisella alustuksella, jos päästäisiin alkuun.
Koira kiikarissa
hanskari
2
527
Vastaukset
- djjfjfdj
Kaiken rotuisista koirista nartut ovat yleensä uroksia lempeämpiä (huomatkaa tuo termi >>yeensä>>).
- mees
ota skotti se on terveempi noin niinkun yleisesti ottaen. meillä 2,5 vuotias, eikä mitään vikaa.vaikka se on kyllä niin aina koirasta, ruokinnasta, kasvatuksesta ja vaikka mistä kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1343227Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732114Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1261705
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241697- 1381355
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1051192Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441045"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!501014Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30944