APUVA!!

täällä tuleva äiti on hätää kärsimässä.. olen raskaus viikolla 21 ja sain eilen kuulla kaksosillani olevan TTTS-syndrooma (twin to twin syndrome).... mahtaako kellään olla kyseisestä tilasta mitään tietoa? jos on niin kertokaa toki omia kokemuksia :(
31976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Monokoriaalisen raskauden TTTS-oireyhtymä
Monokoriaalisessa raskaudessa (eli sikiöillä yksi yhteinen istukka ja suonikalvo) riskinä (Amerikkalaisissa tilastoissa oireyhtymän riskin on ilmoitettu olevan n.10–15 %.) on fetofetaalinen transfuusio- oireyhtymä (TTTS, Twin To Twin Syndrome), jossa istukkaan on lapsien välille muodostunut vääränlaisia verisuoniyhteyksiä. Suoniyhteyksien seurauksena toinen kaksosista saa liikaa verta ja "turpoaa". Toinen taas saa verta liian vähän ja kasvaa huonosti. Luovuttajasikiö on painoltaan pienempi ja saajasikiö suurempi. Syndrooma voi alkaa kehittyä jo raskauden alkuvaiheessa, minkä vuoksi kyseisen kaksosraskaustyypin seuranta on tarkkaa alusta alkaen.
Täysin riskitöntä hoitokeinoa feto-fetaaliseen oireyhtymään ei ole, mutta tilannetta voi auttaa lapsivesipunktio (amniosenteesi), jolloin saajasikiön pussista punktoidaan osa vedestä pois. Vuodesta 1990 on maailmalla suoritettu ns. laserleikkauksia, joissa tähystyksessä istukasta poltetaan anastamooseja laserin avulla. Tällöin suljetaan anastamoosit eli ns. väärät verisuoniyhteydet. Suomessa leikkaukset ovat mahdollisia Oulun Yliopistollisessa sairaalassa.

http://www.suomenmonikkoperheet.fi/monikko2008/tietoa_odotus_paa.php


kiva sattuma ku googletin tuosta aiheesta ja löysin sut täältä! :) miksi ne passittaa sut saksaan asti? puhuko ne mitään tuosta että oulussaki tehdään noita laserleikkauksia??

terv, kirsi h.

Äänestä
  • Rekisteröidy monikko-onneen keskustelemaan kaksos ja kolmosvanhempien kanssa. Sieltä saat lukea sekä onnistuneita että epäonnistuneita tarinoita fetofetaalikaksosista. Tsemiä, olet jo hyvillä viikoilla.

    Äänestä

  • monikkoäiti kirjoitti:

    Rekisteröidy monikko-onneen keskustelemaan kaksos ja kolmosvanhempien kanssa. Sieltä saat lukea sekä onnistuneita että epäonnistuneita tarinoita fetofetaalikaksosista. Tsemiä, olet jo hyvillä viikoilla.

    Anteeksi jos olen väärässä mutta aloittajan kirjoitustyylistä luulen että syndrooma ja raskaus on ihan vain virtuaalisesti olemassa. Sama diagnoosi sopisi tämän palstan moneen muuhunkin tekstiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


krista1989 kirjoitti:

täällä tuleva äiti on hätää kärsimässä.. olen raskaus viikolla 21 ja sain eilen kuulla kaksosillani olevan TTTS-syndrooma (twin to twin syndrome).... mahtaako kellään olla kyseisestä tilasta mitään tietoa? jos on niin kertokaa toki omia kokemuksia :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu