APUVA!!

krista1989

täällä tuleva äiti on hätää kärsimässä.. olen raskaus viikolla 21 ja sain eilen kuulla kaksosillani olevan TTTS-syndrooma (twin to twin syndrome).... mahtaako kellään olla kyseisestä tilasta mitään tietoa? jos on niin kertokaa toki omia kokemuksia :(

3

1874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k.h.

      Monokoriaalisen raskauden TTTS-oireyhtymä
      Monokoriaalisessa raskaudessa (eli sikiöillä yksi yhteinen istukka ja suonikalvo) riskinä (Amerikkalaisissa tilastoissa oireyhtymän riskin on ilmoitettu olevan n.10–15 %.) on fetofetaalinen transfuusio- oireyhtymä (TTTS, Twin To Twin Syndrome), jossa istukkaan on lapsien välille muodostunut vääränlaisia verisuoniyhteyksiä. Suoniyhteyksien seurauksena toinen kaksosista saa liikaa verta ja "turpoaa". Toinen taas saa verta liian vähän ja kasvaa huonosti. Luovuttajasikiö on painoltaan pienempi ja saajasikiö suurempi. Syndrooma voi alkaa kehittyä jo raskauden alkuvaiheessa, minkä vuoksi kyseisen kaksosraskaustyypin seuranta on tarkkaa alusta alkaen.
      Täysin riskitöntä hoitokeinoa feto-fetaaliseen oireyhtymään ei ole, mutta tilannetta voi auttaa lapsivesipunktio (amniosenteesi), jolloin saajasikiön pussista punktoidaan osa vedestä pois. Vuodesta 1990 on maailmalla suoritettu ns. laserleikkauksia, joissa tähystyksessä istukasta poltetaan anastamooseja laserin avulla. Tällöin suljetaan anastamoosit eli ns. väärät verisuoniyhteydet. Suomessa leikkaukset ovat mahdollisia Oulun Yliopistollisessa sairaalassa.

      http://www.suomenmonikkoperheet.fi/monikko2008/tietoa_odotus_paa.php


      kiva sattuma ku googletin tuosta aiheesta ja löysin sut täältä! :) miksi ne passittaa sut saksaan asti? puhuko ne mitään tuosta että oulussaki tehdään noita laserleikkauksia??

      terv, kirsi h.

      • monikkoäiti

        Rekisteröidy monikko-onneen keskustelemaan kaksos ja kolmosvanhempien kanssa. Sieltä saat lukea sekä onnistuneita että epäonnistuneita tarinoita fetofetaalikaksosista. Tsemiä, olet jo hyvillä viikoilla.


      • yks vaan
        monikkoäiti kirjoitti:

        Rekisteröidy monikko-onneen keskustelemaan kaksos ja kolmosvanhempien kanssa. Sieltä saat lukea sekä onnistuneita että epäonnistuneita tarinoita fetofetaalikaksosista. Tsemiä, olet jo hyvillä viikoilla.

        Anteeksi jos olen väärässä mutta aloittajan kirjoitustyylistä luulen että syndrooma ja raskaus on ihan vain virtuaalisesti olemassa. Sama diagnoosi sopisi tämän palstan moneen muuhunkin tekstiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      41
      5236
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3142
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      18
      2998
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2881
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      38
      1691
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1613
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      89
      1598
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      427
      1323
    9. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      238
      1181
    10. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1150
    Aihe