Tullessa matkalaukuistamme oli hävinny raskas isohko hopea sormus jolla suurempi tunnearvo ja pikku kukkaron sivutaskuun unohtuneet 60e. Eri laukuista. Laukuissa oli security-tarrat ja tavarat oli siististi, mutta erillä tavalla kuin mitä itse oli pakannut. Menetys ei ollut suuren suuri, mutta harmitus sitäkin suurempi. Joten ei mitään vähäkään arvokasta laukkuihin. Muuten Budapest on ihana, edullinen ja monipuolinen ja erittäin kaunis kaupunki, jossa ihmiset ovat ystävällisiä.
Varoituksen sana Malevista
6
1072
Vastaukset
- Nimetön matkaaja
Miten tuo nyt liittyy lentoyhtiöön?
Kentän matkatavaratyypit ne kamat sieltä on pöllinyt.
Joskus kentillä näkee sellaisen matkalaukun kelmutuspalvelun.
Kannattaa sitä käyttää jos paljon vaikka matkamuistoja laukussa.
Eivät niin helposti rupea sellaista avaamaan kun käsittelevät laukkuja
siel kentän syövereissä.- Gau70
Juu näimpä tietysti, mutta muilla lentoyhtiöillä lentäessäni matkatavaroiden sisältöön ei ole koskettu.
Nytkään ei matkamuistoihin, suht arvokkaaseen kosmetiikkaan tms oltu koskettu tai siis ne eivät olleet kelvanneet. No olkaatte varovaisia kun Unkarin lennolle tai varsinkin pois sieltä lähtiessäne pakkaatte. Vähänkin arvokas käsimatkatavaroihin. Meidän laukuista oli kyllä tietty mitä haettu. Tämä häilähti pakatessa mielessä, koska olin kuullut vastaavaa aiemmin. Kelmun käyttämistä alan vastaisuudessa miettimään, vaikka tämä ensi kerta olikin yli 15 maassa matkustaneena, kun mitään vietiin. Lähinnä ikävä mieli tapahtuneesta jäi. - otan osaa, ikävää
Gau70 kirjoitti:
Juu näimpä tietysti, mutta muilla lentoyhtiöillä lentäessäni matkatavaroiden sisältöön ei ole koskettu.
Nytkään ei matkamuistoihin, suht arvokkaaseen kosmetiikkaan tms oltu koskettu tai siis ne eivät olleet kelvanneet. No olkaatte varovaisia kun Unkarin lennolle tai varsinkin pois sieltä lähtiessäne pakkaatte. Vähänkin arvokas käsimatkatavaroihin. Meidän laukuista oli kyllä tietty mitä haettu. Tämä häilähti pakatessa mielessä, koska olin kuullut vastaavaa aiemmin. Kelmun käyttämistä alan vastaisuudessa miettimään, vaikka tämä ensi kerta olikin yli 15 maassa matkustaneena, kun mitään vietiin. Lähinnä ikävä mieli tapahtuneesta jäi.Minultakin on viety muutama vuosi sitten matkatalaukusta kalliita kenkiä Budapestin kentällä. Todella harmitti. En muista oliko se Finnairin vai Malevin lento, mutta ei se ole oleellista. Ne varkaat ovat kentällä eikä koneessa. Kannattaa muuten aina tehdä ilmoitus varastetuista tavaroista, että ne rosvot saadaan kiinni.
- kenttärosvot
Tehkää toki ihmeessä ilmoitus AINA jos laukkuihin on kajottu. Unkari on todellakin ihana maa mutta rosvoja on paljon ja ne mielellään hakeutuvat juuri sellaisiin duuneihin jossa voisivat varastaa tavaroita kuten nyt matkatavaroiden käsittelijöiksi.
Olen huomannut että jos olen mennyt hyvissä ajoin Budapestin kentälle ja laukut ovat menneet aikaisin sisälle niin silloin on usein pengottu tavaroita ja välillä jotain pöllitty vaikka yritän olla laittamatta mitään arvokasta sisälle. Kerran oli lukkokin rikottu ja tavaraa varastettu myös.
Yleensä menomatkalla Suomesta sinne ei mitään tapahdu koska niillä ei ole silloin aikaa hämärä hommeleihin.
Jos laukut kelmuttaa niin silloin saattaa olla että koko laukku helpommin häviää koska varkaat ajattelevat että siellä on jotain hyvin arvokasta kun on maksettu kelmutuksesta tai laukku itsessään on jo arvotavaraa.
Voihan olla että ne pystyvät läpivalaisemaan siellä ja jo näin tutkimaan mitä laukku sisältää.- 26
Vähän oli juu aloittajalla puurot ja vellit sekaisin. Ei tämä Maleviin liity. Minun laukkuni oli Budapestissä avattu, ja kyseessä oli Finnairin lento.
- rantarolexit rantees
Kymmenen kieppiä kelmua laukun ympäri - pitää vorot erossa sisällöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso204141Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1504049Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133206Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai663048Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1502619- 772604
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282293- 311799
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1141574- 201495