Parvekkeellamme on iso betonipylväs (n.3m. korkea) ja sen ympärille olisi tarkoitus kasvattaa köynnös. Osaisiko joku neuvoa, mikä olisi kestävä tällaisiin olosuhteisiin? Parveke on paahteinen ja tuulinen, etelään päin, itä-ja pohjoispuolilla seinät.
mikä köynnös?
kesä parvekkeella
73498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kasvaa nopeasti ja aina joka kesä uudestaan. Kiva hunajainen tuoksu.
Hei!
Olen kokeillut monenlaista erittäin tuulisella ja paahteisellakin parvekkeella. Ainoa, joka on aina onnistunut, on ollut ruusupapu. Yksivuotinen, mutta kasvaa todella nopeasti.
Ei humalaa kyllä mielellään paahteeseen ,siihen tulee joka kesä kirvoja ja se on monivuotinen ,joten pitää saada maahan talveksi.
Meillä on erittäin paahteisella etelänpuoleisella seinällä villiviiniä, vai säleikköviinikö se on oikealta nimeltä. Se on istutettu ammoisina aikoina räystään alle, joutuu kärsimään kuivuudesta lisäksi 2 metrin päässä on orapihlaja-aita joka on kesäisin kirvojen täyttämä. Viiniköynnös ei näytä kaltoin kohdellulta vaikka olosuhteet ovatkin äärimmäisen katastrofaaliset.
Lisäksi säleikköviini saa erittäin kauniin syysvärityksen. Köynnös pitää jollakin kehikolla, narulla yms. auttaa kasvamaan pitkin pilaria, myöhemmin kesällä se kiipeilee kyllä kärhöillään itse ylöspäin.
Miten säleikkövilliviinin saa parvekkeella kestämään talven yli? Meillä kuolivat kun olivat istutettuina ruukkuihin ja styroksia ympärillä.
Minulla on jo monena vuonna ollut sekä parvekkeella että pihamaallani pari katseenkääntäjää. Päivänsini sekä kelloköynnös. Molemmat ovat todella nopeita kasvamaan, varsinkin päivänsini. Se vetää itse itsensä pylväässä, eikä välitä tuulesta tai paahteesta, sen huomaa helposti kun se tarvitsee vettä, lehdet hieman nuupahtavat. Siemenet on nopeat esikasvattaa jo nyt, mutta itse ripottelin niitä pitkin kesää joka puolelle. Päivänsinin se hyvä puoli on, että siitä saa todella tuuhean näköesteen naapuriin. Hauska köynnös sikäli, että loppukesästä se teki nimensä mukaan kauniita erivärisiä kukkia - jotka kestivätkin sitten vain päivän.
Eikös krassi ole myöskin aika hyvä? Meilläpäin sitä on useilla parvekkeilla ja on mielestäni suht. kauniskin.