Suomessa on tällä hetkellä avoinna enään Helsinki-Vantaan lentokenttä. Koko päivä on pikkuhijaa suljettu kaikki muut kentät ja täällä pyörii vaan lapsellinen Finnairin mollausleikki.
Nyt on hyvä tilalanne kun se paska ei sit pääse lentoon, toivottavasti ootte onnelisia, ai niin mut eihän ne muutkaan lennä.......
Nyt on hyvä tilalanne kun se paska ei sit pääse lentoon, toivottavasti ootte onnelisia, ai niin mut eihän ne muutkaan lennä.......
Vastaukset 46
Vanhimmat
Aika pervo pitää olla, että osaa kääntää tilanteen sellaiseksi, että muut ovat muka mollaamassa Finnairia tästä tilanteesta. Katso vaikka sivistyssanakirjasta sanan "paranoia" kohdalta.
Finnairin asiakkaiden kannattaa toki olla erityisen tyytyväisiä: kun lennot peruutetaan ja he saavat rahansa takaisin, he saavat enemmän palautusta kuin halvempien yhtiöiden asiakkaat!
Onkohan muuten mikään lentoyhtiö oikeasti ilmoittanut asiakkaille heidän oikeuksistaan Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen N:o 261/2004 mukaisesti? Asetus edellyttää, että asiakkaalle ilmoitetaan hänen vaihtoehtonsa, ja tietysti myös, että vaihtoehdot tarjotaan. Esim. Finnairin ilmoitus "voitte siirtää matkaanne myöhäisemmäksi 15.5.2010 saakka" ei taida vastata ainakaan hengeltään asetuksen vaatimusta, jonka mukaan asiakkaan on voitava valita "matkan uudelleenreititys siten, että matkustaja pääsee vastaavilla kuljetusehdoilla lopulliseen määräpaikkaansa hänelle sopivana myöhempänä ajankohtana edellyttäen, että paikkoja on saatavilla".
SAS lupaa että liput voi käyttää 31.12.2010 asti eli aika paljon parempi asiakaspalvelu.
Vielä kun joutuvat hotellien ja muun ylläpidon maksumiehiksi, niin kyllä on konkurssi entistä lähempänä.
muut lupaa rahaa heti ja sas haluaa pitää rahat korotta sisällä vuoden loppuun saakka
jos lentokielto jatkuun niin korvaako SAS sitten tuon mukaan hotelliasumisen 31.12.2010 kun kerran siine saakka lippukin kelpaa.
Miksi joutuisivat? :D
Valitettavasti lentoyhtiöissä ei ole vielä töissä sateen ja ukkosen jumalia.. Saatikka tulivuorten. Jos sää kerran on kelvollinen force majeure, niin miksei tämä?
ja tästä juuri nyt kinataanrajusti:
Lennon peruuntuessa lentoyhtiön pitää myös tarjota matkustajille ilmaiseksi aterioita ja virvokkeita odotusaikaan nähden kohtuullisessa suhteessa, hotellimajoitus, jos yöpyminen on välttämätöntä, lentoaseman ja hotellin välinen kuljetus sekä ilmaiseksi kaksi puhelua, teleksiä tai sähköpostiviestiä. Jos lentoyhtiö laiminlyö asetuksen mukaisen huolenpidon, matkailija voi itse järjestää tarpeellisen majoituksen, säilyttää kuitit ja kääntyä jälkikäteen lentoyhtiön puoleen kohtuullisten majoitus- ja ateriakustannusten korvaamiseksi.
Eikä ole edes tarkkaan määritelty kuika pitkäksi aikaa hotelli pitää maksaa...............
Huolenpitovelvollisuus lentoyhtiöllä lienee aina, syystä riippumatta. Mahdolliset rahalliset korvaukset sitten riippuvat peruutuksen/viivästyksen syistä. Tietääkseni lennon viivästymisestä ei ainakaan Suomessa ole saanut rahallista hyvitystä.
Jos sää kelpaa force majeureksi niin miksi tämä ei kelpaisi? Tilanne tosin on erittäin poikkeuksellinen ja siitä juuri yritetään vääntää, mutta lainsäädäntö on valitettavasti tällä hetkellä lentoyhtiön puolella. Lentoyhtiöstä riippumattomista syistä johtuvissa peruutuksissa lentoyhtiö on velvollinen korvaamaan peruuntunen matkan, mutta ei majoitusta/virvokkeita niin pitkälle että uusi matka saadaan järjestettyä. Jos kyse olisi lentoyhtiön omasta sössimisestä (esim tekninen vika tms.) niin siinä tapauksessa lentoyhtiö on korvausvelvollinen kaikkiin kuluihin vielä peruutuskorvaus päälle. Toistaiseksi lentoyhtiöt eivät ole vielä oppineet hallitsemaan säätä saatikka tulivuoria.
Pitäisikö sinun mielestäsi lentoyhtiöiden joutua koko hässäkän maksajiksi loppuun asti kaikkine kuluineen kunnes tulivuori päättää hiipua? Omasta mielestäni matkavakuutusten pitäisi olla tällaisia tilanteita varten, mutta vakuutusyhyiöt ovat pesseet kätensä sillä "pienellä präntätyllä" sopimustekstillä luonnonmullistuksista.
Tiettyyn rajaan asti kyllä. Joissakin tapauksissa sitten astuu kuvioihin nämä "poikkeuksellisista olosuhteista johtuvat syyt". Tämä todennäköisesti lasketaan kohtuullisen poikkeukselliseksi jos joku. Riittävästä viivästymisestäkin saa nykyään korvausta jos sen katsotaan johtuvan lentoyhtiöstä.
Eiköhän keissi mene johonkin eu-tuomioistuimeen, niin valtavia ihmismääriä tämä nyt koskettaa. Mielenkiintoista seurata miten linjataan, ei kai se piikki lentoyhtiön laskuunkaan voi tappiin asti kestää.
Kaipa tästä joku ennakkotapaus tulee juu. Kolahtaa jo muutenkin aika nasevasti kaikkien lentoyhtiöiden kassaan koko homma. Siihen päälle vielä kun aletaan korvaileen puolen euroopan hotellilaskuja niin se on morjens. :)
Finski hoitanut kriisin huonommin kuin airBaltic. Jälkimmäinen korvaa asiakkaille esim ekan yön hotellissa, kun taas Finnair taistelee kuluttajaviranomaisia vastaan. AirBaltic hoitaa myös kommunikaation sosiaalisessa mediassa hienosti. yhtiön Facebook sivuilla 33000 ihmistä seuraa säännöllistä tiedotusta. Positiivisesti ajateltuna finskin asiakkaat saavat kalliit lippunsa takaisin ja voivat nyt siirtyä airbalticin asiakkaaksi.
Finski ei korvaa kuin" pakon edessä, jos silloinkaan.
Joku päivä airbaltic vielä keksii ratkaisun nälänhätään ja tuo maailmanrauhan kaikille kansoille!
No lennoillansa ainakin näkee nälkää kun ruokaa ei meinaa saada rahallakaan..
airbaltic - tuo Balttian Apple. Tuntuu olevan ainakin yhtä paljon "uskonnollista kannatusta"
lennoilla säästetään ahriikan nälkäänäkeville
näin muuttuu mieli hyvin nopeasti. ei ole kauan kunairbaltic oli palttian paksa ja kommari jne jne.
nyt köyhä suomipoika on onnestä mykkyrällään ja vielä villimmäksi meni kun tultiin tampereen peltilaatikkon lentämään
Suomipoika saa kiksit kun jotain saa halvalla. Enää kaiken ei tarvitse olla kotimaista ja sinivalkoista, propagandan aika on ohi.
Miten voi puhelinpalvelut olla niin tukossa päivätolkulla?? EIkö niitä linjoja voi avata riittävästi, vastaajiahan luulisi olevan pilvin pimein kun henkilökunta pyörittelee peukaloitaan??
ei auta vaikka kuin monta mummoo istuis kun langat loppuu kesken. yhteyksien määrä on rajallinen.
istu ja vedä henkeä syvään ja odottele vaan rauhassa
ei se kone sua jätä ainakaan tänään
Langat ei kesken lopu. Tekniikka on kuule nykyaikana ihmeellistä. Taitaa olla rahat ennemminkin loppu.
näinhän se kävi tsunaminkin kohdalla että keskusten kapasiteetti loppui kesken eli "langat loppui".
tämän jälkeenhän esim UM vaihtoi suurempaan kapasiteettiin.
Ymmärtäkää nyt että tämä on poikkeustilanne. Nyt on niin paljon urpoja soittelemassa asioita jotka voisi hoitaa myöhemminkin. Ei ne rahhat katoa ja lentoja saa myöhemminkin.
Toivottavasti käyttävät tämän luppoajan lankojen lisäämiseen. Liikennöinti kun alkaa niin tilanne räjähtää käsiin, enpä haluaisi olla tuolloin linjoille pyrkivänä asiakkaana (enkä kyllä siellä langan toisessakaan päässä).
Näinpä. MINUN pitää päästä lentämään HETI.
heti kaikki mulle nyt.
ota rauhallisesti, juo lasi vettä ja mieti vielä pitkääkö asia hoitaa juuri nyt.
Etkö vitsejä ymmärrä?
Finskin Nykin kone on palaamassa puolityhjänä. Rannalle jääneet matkustajat ihmettelevät miksei lennosta ole informoitu missään tai otettu yhteyttä?? Finnairin koottujen selitysten mukaan ihmiset ovat voineet keksiä vaihtoehtoisia matkustustapoja. Loput on sitten varmaankin lähteneet uimalla yli Atlantin..?
Onpa ollut mielenkiintoista seurata ja vertailla lentoyhtiöiden tiedotuspolitiikkaa tässä poikkeustilanteessa jossa kaikki ovat olleet samalla viivalla ja tilanne tullut yhtä puskista kaikille. Suuret on erot eikä sinivalkoinen kyllä ole loistanut toiminnallaan.
Aamulla olleen tiedon mukaan Suomeen pääsisi Turkuun tai Tampereelle kello 18 asti. Finnairin piti saada kone ilmaan, eikä jäädä odottelemaan ympäri New Yorkia olevia matkustajia. Nyt kun aikaa on jatkettu kello 23 asti, voi tietysti aina jälkiviisastella.
Jos ei tiedä koko lennosta on hankala edes yrittää tulla kentälle!!
Bäätre folk pääsee kotio?
ja jos ei tiedä että kenttä aukeaa ja pääse lentämään niin ei voi haalia matkustajia jne jne jne
nyt alkaa tämä järjen jättiläisten selittely, mutku , mutku ja miksei ja
tätä lystiä riittää sitten pitkäksi aikaa
Hetkessäkö se on kone ilmaan noussut, kapteeni & pimut päivystäneet portilla??
Kotisohvalta on helppo louskuttaa.
Tällä hetkellä Finnairin kone New Yörkista Helsinkiin näyttää jääneen pöyrimään Tampereen päälle. Helsingissä vielä savua?
http://www.flightradar24.com/
kapu ja pimut on varmaan samassa hotellissa jotka on lähtönopeus eri kuin ympäriinsä haalituilla ihmisillä. sikseen jos raavitaan kasaan niin siitä sitten itketään kun raavittiin niin tai näin perseeleen se joka tapauksessamenee muutaman äänekkäin mielestä, siinä mielessä yks lysti että osa porukkaa jäi sinne, ehtiihän noita noukkia myöhemminkin
Mietis tilanne omalle kohdallesi että kyttäät kuumeisesti kotiinpääsyä Nykissä ja jälkeen päin saat kuulla että kone meni jo, puolityhjänä. Koneeseen ehtimisen tahi ei olisi voinut jättää ihan jokaisen matkustajan omaksi ongelmaksi mutta jos ei tiedoteta ja anneta edes mahdollisuutta yritää.
jos ei tiedä ei vituta, yksikertaista. nyt juuri ei kannata hämmästellä näitä lentoja, itkeä ja parkua ehtii myöhemminkin. ja ihan sama mitä tekee, joku siell itkee kuitenkin. jos olis odoteltu ja sitten joudutta kääntymään yms yms niin taas olsit parkunu et paska lafka ku odotti. ei täällä tyytyväisii olla koskaan......
Mutta kun tietää niin vituttaa.
niin ennenhän se kelpasi finnairillekin oman mainoslauseen mukaisestei "lennä ulkomaille Finnairilla ja kotimaassa millä haluat"... Ne ajat eivät koskaan enää palaa...
"jos olis odoteltu ja sitten joudutta kääntymään"
Odoteltu mitä??
Ihmisethän ruikuttavat ettei lähdöstä informoitu.
Huolenpitovastuutakaan jos ei kerran ole niin ei oo varmaan hirveetä stressiä saada ihmisiä kotiin..
ei se kotiin kuljetuksessa paljon auta että kotimaanlentoja lennettään, sas on myös peruusstanut kaikki ulkomaanlennot ruotsi/tanska/norja.
SAS Scandinavian Airlines would like to inform its customers that all European flights to/from Scandinavia are cancelled on April 20, 2010. Most of the flights to/from the US and Asia will be operated as well as the majority of the Norwegian domestic flights and some of the Swedish domestic flights. Please check Flight status information for updates.
" Most of the flights to/from the US and Asia will be operated"